Maj w Muzeum Pana Tadeusza
W maju w Muzeum Pana Tadeusza otworzymy nową wystawę planszową o profesorze Stanisławie Kulczyńskim. Zapraszamy również do rodzinnego zwiedzania muzeum w długi weekend i w Noc Muzeów.
W trakcie majówki (1–3 maja 2018) zapraszamy do zwiedzania Muzeum Pana Tadeusza, zaś rodziny z dziećmi szczególnie zachęcamy do bezpłatnego wypożyczenia tabletów z interaktywną grą Epicka opowieść – #muzealniaki, która urozmaici poznawanie ekspozycji.
Przez cały maj trwać będzie wystawa czasowa Księgi Pana Tadeusza prezentująca prace twórców z różnych dziedzin sztuki i dizajnu, z których każdy korzysta z bardzo odmiennej estetyki. W ramach programu towarzyszącego ekspozycji zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie oraz czytanie perfomatywne fragmentów Pana Tadeusza w interpretacji aktorki Wrocławskiego Teatru Współczesnego Ireny Rybickiej. Do połowy maja potrwa wystawa planszowa o wyjątkowej organizacji „Żegota” pomagającej Żydom podczas II wojny światowej, prezentowana w Galerii Ossolińskiej na dziedzińcu muzeum. Od 15 maja w tym samym miejscu będzie można zobaczyć kolejną prezentację planszową pt. Między nauką a polityką opowiadającą o profesorze Stanisławie Kulczyńskim, botaniku i pierwszym rektorze połączonych uczelni Uniwersytetu i Politechniki, którego Marek Krajewski uwiecznił w powieści Rzeki Hadesu.
Szereg atrakcji przygotowaliśmy również w ramach Nocy Muzeów. Oprócz możliwości zwiedzenia wystawy stałej i wystaw czasowych zaplanowaliśmy również interaktywne spotkanie dla dzieci z wirtualnym podróżnikiem w czasie i różnorodne niespodzianki dla dorosłych, w tym warsztaty ilustratorskie z artystką Anną Szejdewik (Coxie) oraz wykład Andrzeja Drohomireckiego o erotyce w malarstwie.
Nawiązując do wystawy stałej Misja: Polska, zapraszamy na dwa spotkania. Pierwsze odbędzie się w cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław – podczas rozmowy z dr Małgorzatą Preisner-Stokłosą profesor Jakub Tyszkiewicz przybliży historię Wystawy Ziem Odzyskanych i Kongresu Intelektualistów, które odbyły się we Wrocławiu w 1948 roku. Natomiast podczas kolejnego spotkania z cyklu Środy nad książką historyk Grzegorz Hryciuk opowie o końcu wojny w Lwowie.
Podczas wykładu z cyklu Współcześni romantycy, który od dwóch sezonów współtworzymy z Uniwersytetem SWPS, psycholog Sławomir Prusakowski wytłumaczy, jak radzić sobie z tęsknotą. Spotkanie wyjątkowo odbędzie się w pięknych wnętrzach Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 i towarzyszyć będzie prezentowanej tam wystawie czasowej Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia. Pod koniec miesiąca zapraszamy na Niedzielne oprowadzanie, podczas którego w przestrzeni wystawy Rękopis „Pana Tadeusza” dr Monika Bronowicka opowie o sepecie podróżnym, czyli przedmiocie, z którym przez całe życie podróżował Adam Mickiewicz.
W Salonie romantycznym odbędą się dwa koncerty. Pierwszy to recital sopranistki Sylwii Kapeli w ramach cyklu Salon dźwięków romantycznych. Artystka zaśpiewa m.in. utwory Stanisława Moniuszki, Franza Schuberta i Siergieja Rachmaninowa. Podczas koncertu z cyklu Współbrzmienia wystąpi Julia Karpeta, która zagra na wyjątkowym instrumencie smyczkowym violi da gamba. Artystka wykona dzieła Paola Pandolfa, Davida Loeba oraz Przemysława Michalaka (premierowe wykonanie utworu na gambę).
Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!
Szczegółowe informacje o programie w załączniku.