"Edward Stachura z tego świata" - 80-rocznica urodzin poety, autora "Siekierezady"
Z okazji 80-rocznicy urodzin Edwarda Stachury „Dla wszystkich starczy miejsca...”proza / poezja / dokument / fotografia / malarstwo / teatr
Miasto stołeczne Warszawa, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Produkcja Telewizyjna i Filmowa tress-FILM, Ognisko teatralne u Machulskich,
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Entropia Słowa oraz Kino Atlantic zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Edward Stachura z tego świata” .
Goście wieczoru:
Jerzy Stachura JUNIOR***, bratanek Steda
Monika Stachura, bratanica
Eliana Skórzyńska, siostra
Jan Stachura, brat
Franciszek Maśluszczak
Teksty Edwarda Stachury w interpretacji aktorów Anny Próchniak oraz Józefa Pawłowskiego
Teresa Kudyba**, reżyserka i producentka filmu oraz Artur Wolski, Kino Atlantic
Scenariusz:
18.35 przywitanie gości,
18:40 - 19.30 - pokaz filmu
19:35 – 20.25
: rozmowa z gośćmi wieczoru
:projekcja zdjęć archiwalnych oraz rękopisów
:występ Ogniska Teatralnego u Machulskich
:projekcja malarstwa Jerzego Stachury (istnieje możliwość nabycia prac)
:wspólne zdjęcie
:po projekcji i spotkaniu zapraszamy na poczęstunek smakowitych lodów PURA VIDA.
Aby wziąć udział w wydarzeniu 26 kwietnia, należy wypełnić formularz
Widzowie: (kliknij tutaj).
Dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy młodzieży, animatorzy kultury oraz młodzież (zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) (kliknij tutaj)
UWAGA:
Zgłoszenia przyjmowane są do 21 kwietnia. Liczba miejsc ograniczona. Prześlemy potwierdzenie wpisania na listę gości.
Parterzy urodzin:
SOS MUSIC,
Chopin Boutique B&B,
Lody PURA VIDA.
*„Edward Stachura z tego świata”, 45-minutowy dokument, zrealizowany w 2014 roku w 35-rocznicę tragicznęj śmierci legendarnego Steda. Film przedstawia miejsca i osoby związane z biografią i twórczością poety na Kujawach „Białych”: Łazieniec, gdzie mieszkał z rodziną, Ciechocinek – Tężniopolis, gdzie napisał pierwszy wiersz, Nieszawę – magiczne miasteczko nad Wisłą, w którym zobaczył i opisał „Całą jaskrawość”, Toruń, gdzie młodzi ludzie grają dziś jego Piosenki. Na początku – wizyta w domu rodzinnym i spotkanie z bratankiem Steda. Jerzy Stachura, poeta, bard, malarz mieszkający w Gdyni, maluje obraz: „Całą jaskrawość”, śpiewa „Balladę dla Potęgowej”. Na dworcu kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim pisarz i przyjaciel Steda Marek Badtke i burmistrz Andrzej Cieśla rozmawiają o wizjach odtworzenia dla potomnych miejsc, w których zaznaczył swą obecność Stachura. Leszek Rojek, kuzyn poety, opowiada o dzieciństwie spędzonym w Łazieńcu a bratanica poety, Monika Stachura wspomina relacje rodzinne i zastanawia się, czy Sted „był z tego świata”. Nominacje: Toffifest, Festiwal Sztuki Faktu.
scenariusz i reżyseria: Teresa Kudyba
zdjęcia: Mirosław Basaj
montaż: Piotr Stachowski
konsultacja: Marian Buchowski
fotografie i rękopisy ze zbiorów Moniki Stachury i Mariana Buchowskiego
produkcja: tress-FILM 2014
Film zrealizowano przy wsparciu ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
**TERESA KUDYBA
reportażystka, dokumentalistka, producentka filmowa, wydawca
Od 1989 roku zajmuje się dziennikarstwem, od 25 lat we własnym przedsiębiorstwie: Produkcja Telewizyjna i Filmowa tress-FILM. Jej reportaże i dokumenty emitowane są w TVP, TV TRWAM. Kilkanaście lat pracowała dla stacji zagranicznych, m.in. ARD-Studio Warschau, Deutsche Welle, magazyn Spiegel-TV. Nagrody oraz nominacje za produkcje edukacyjne i promocyjne (m.in. I Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska (film „Pałac w Morawie”), Toffifest, Festiwal Sztuki Faktu, Grand Prix World Mediatravel, Procinema, Opolska Marka, Najlepszy Produkt Opolszczyzny). Liderka Inicjatywy Firm Rodzinnych. Napisała książkę „Zamki, pałace, dworki. Opolszczyzna”, „150 lat cementu w Polsce”, wydała dwa przewodniki turystyczne po Opolszczyźnie oraz album „Uzdrowisko Ciechocinek”.
Mieszka w Ciechocinku. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za działania na rzecz promocji polskiej gospodarki (2015).
Filmy dokumentalne (m.in.): Edith Stein, śląska święta, Prawda ponad wszystko. Ks. Jan Dzierżon, Jerzy Grotowski. Gra z pamięcią, Uwaga! Tu Gliwice,Dinozaury z Krasiejowa, Wakacje z Chopinem, Camino Polskie, W Solankowej Dolinie,Moje leczenie wodą.
***Jerzy Edward Stachura Junior
poeta, bard, malarz
Jerzy Edward Stachura, bratanek i uczeń legendarnego Edwarda Stachury. Sted zadedykował mu utwór „Piosenka dla Juniora i jego gitary”. Posiada w dorobku artystycznym czternaście tomików wierszy, jest laureatem konkursów, m.in. Konkursu o Laur „Czerwonej Róży”, napisał mikropowieść „Mleczne bary”, wydał płytę z piosenkami Edwarda Stachury.
Od dwunastu lat zajmuje się malarstwem. Jego prace olejne, wykończone impastami, o żywej kolorystyce, inspirowane są twórczością van Gogha i fowizmem. Były wystawiane w Polsce, Szwecji, w Niemczech, znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Ostatnia wystawa obrazów Jerzego Stachury miała miejsce w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu. Prezentowano na niej 51 wybranych prac o tematyce związanej z ulubionymi miejscami artysty: morzem, rodzinnym Grabówkiem i „Białymi Kujawami”. Mieszka w Gdyni.
Junior mówi o sobie:
„Nie napisałem jeszcze wszystkich wierszy, poematów, opowiadań. Nie wyśpiewałem też wszystkich piosenek, które przecież same nucą się w głowie i tylko sięgnąć po gitarę. Skąd więc malowanie? A jeśli już, to dlaczego tak późno? Jako kilkunastoletni chłopak przeczytałem „Pasję życia” i „Moulin Rouge”. Van Goghowi zazdrościłem pasji malowania a nawet cierpienia i udręki. Lautrecowi – sposobu życia. Dwanaście lat temu przyszedłem do pracowni mojego przyjaciela, znanego gdyńskiego grafika, Wojtka Kostiuka. - Masz tu farby i pędzel – powiedział – i maluj sobie coś... Wojtek widząc, że „wzięło mnie na dobre”, udzielił mi potem paru lekcji, cennych wskazówek i tak oto, zacząłem „pacykować” ten mój ulubiony Grabówek. I choć nigdy nie byłem żeglarzem, wyprawiam w dalekie podróże kolorowe łódeczki. Czy to jest pasja?”