Elżbieta Cherezińska i Bronisław Wildstein z Nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Literatura

Elżbieta Cherezińska i Bronisław Wildstein z Nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Literatura

Elżbieta Cherezińska i Bronisław Wildstein z Nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Literatura

Udostępnij

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wręczono dziś nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W kategorii Literatura wyróżniono Elżbietę Cherezińską i Bronisława Wildsteina. Nagrody wręczane są twórcom, animatorom i mecenasom, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury polskiej.

Wyróżnienia przyznawane są od 1997 roku w kategoriach: teatr, film, muzyka, literatura, sztuki wizualne, taniec, twórczość ludowa, ochrona dziedzictwa kulturowego, ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, upowszechnianie kultury, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, całokształt twórczości, architektura, mecenas kultury.

Tegoroczne laury w kategorii Literatura przypadły Elżbiecie Cherezińskiej, jednej z najwybitniejszych polskich pisarek historycznych, a także Bronisławowi Wildsteinowi, prozaikowi i publicyście, który w swej twórczości mierzy się z uniwersalnymi problemami i - jak określił to Stanisław Obirek - "nigdy nie traci z oczu tego, co najważniejsze". Nagrodę im. Tomasza Merty "Między literaturą a historią" otrzymał Bohdan Urbankowski za czterotomowy cykl "Źródła. Z dziejów myśli polskiej". Za całokształt twórczości wyróżniony został Jan Englert.

Prezydent w liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego wyraził radość, że w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości "do grona przedstawicieli kultury dołączą kolejne znakomite osobistości" - teatru, filmu, muzyki, literatury, sztuk wizualnych, twórczości ludowej, dziedzictwa kulturowego, a także upowszechniania i animacji kultury. Duda przypomniał, że odzyskanie przez Polskę niepodległości, którego stulecie obchodzimy w tym roku, to zasługa powstań narodowych i dyplomatycznych zabiegów, ale - jak napisał - jest "w równym stopniu zasługą pisarzy, poetów, kompozytorów, malarzy i ludzi teatru, którzy w mrocznych czasach zaborów wykazując się niekiedy niezwykłą odwagą, a zawsze wielkim umiłowaniem ojczyzny, pielęgnowali, rozpalali i umacniali ducha polskości i nadziei, że wolna Polska w końcu się odrodzi".

- Równo sto lat temu naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o powołaniu Ministerstwa Sztuki i Kultury. To pokazuje jak ważna kultura była od samego początku, u zarania polskiej niepodległości i to się nie zmieniło. (...) Te nagrody są inspirowane przez środowisko. W tym sensie są to ważne nagrody, bo my słuchamy opinii środowisk, jesteście więc państwo oceniani przez swoich kolegów ze środowiska - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczynając galę.

Tegoroczna uroczystość miała wyjątkowy charakter, odbyła się bowiem setną rocznicę powstania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość poprowadzili minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i aktorka Małgorzata Kożuchowska, a swym koncertem uświetniła ją Polska Orkiestra Radiowa, która wykonała utwory muzyki filmowej.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się