Empik rozdał 12 000 książek podstawówkom w całej Polsce

Empik rozdał 12 000 książek podstawówkom w całej Polsce

Empik rozdał 12 000 książek podstawówkom w całej Polsce

Udostępnij

Właśnie zakończył się ostatni etap konkursu „Tysiąc powodów by czytać”. Wielka, obejmująca aż 12 miast trasa empikowej ciężarówki wypełnionej 12 000 książek dla podstawówkowych bibliotek trwała miesiąc. Ekipa Empiku odwiedziła wszystkich zwycięzców, a młodzi pasjonaci czytania czekali z niecierpliwością na wybrane przez siebie lektury. Moment wręczenia nagród każdej ze szkół wywołał mnóstwo pozytywnych emocji.

 

Akcja „Tysiąc powodów by czytać” z roku na rok zdobywa większą popularność. Skrzynki konkursowe pękają w szwach, a dzięki zaangażowaniu skupionych wokół podstawówek społeczności, oddane głosy liczone są w setkach tysięcy. Aby wziąć udział w konkursie, mole książkowe przygotowują prace plastyczne promujące czytelnictwo. Zgłoszone przez nich plakaty oceniane są przez internautów z całej Polski.

Cała Polska wspiera biblioteki!

Do akcji co roku włączają się lokalne społeczności, nauczyciele, władze szkół i rodzice. W Jerzmanowicach, niewielkiej miejscowości w województwie małopolskim, w konkursie wystartowały dwie szkoły. Kiedy okazało się, że w głosowaniu jednej z nich idzie gorzej, uczniowie postanowili zrezygnować i przekazać swoje zaangażowanie na zwycięską placówkę. Szkoła w Dulczy Małej na Podkarpaciu miała natomiast wsparcie od miejscowego posterunku policji, okolicznych szkół ponadpodstawowych, a także ratowników medycznych i pielęgniarek z mieleckiego szpitala oraz pracowników Urzędu Miasta Krakowa, Filharmonii Śląskiej i Biblioteki Jagiellońskiej. W głosowanie zaangażowali się nawet studenci Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie! Podobnych historii było wiele. Podczas trzeciej edycji konkursu, w którym w tym roku Empik rozdał szkolnym bibliotekom łącznie 12 000 książek, oddano zawrotną liczbę 560 tysięcy głosów. Spośród 400 podstawówek, które zgłosiły się do rywalizacji, pod koniec października wyłoniono aż 12 zwycięzców. Empikowa ekipa, w trakcie trwającej cały miesiąc trasy, odwiedziła wszystkie wygrane szkoły: w Międzyrzeczu (woj. lubuskie), Słowikowie (woj. wielkopolskie), Łodzi (woj. łódzkie), Błoniu (woj. mazowieckie), Wysokiej (woj. dolnośląskie), Rudniku (woj. śląskie), Kobyli (woj. śląskie), Będzinie (woj. śląskie), Jerzmanowicach (woj. małopolskie), Niepołomicach (woj. małopolskie), Tarnowie (woj. małopolskie), Dulczy Małej (woj. podkarpackie).

12 tysięcy książek dla szkół

Kolorowy pojazd akcji „Tysiąc powodów by czytać”, z Panem Książeczką oraz Przecinkiem i Kropką na pokładzie, wyruszył w trasę do każdej z miejscowości, aby podziękować mieszkańcom za kibicowanie konkursowiczom i oddane na nich głosy. W Łodzi ciężarówka odwiedziła ul. Piotrkowską i zatrzymała się przy charakterystycznych dla miasta pomnikach dwóch pisarzy – Juliana Tuwima i Władysława Reymonta, gdzie rozdawano książki, by dać wyraz wdzięczności za wsparcie uczestników konkursu. W samo południe we wszystkich szkołach rozpoczynały się pełne niespodzianek uroczystości. Wręczeniu nagród towarzyszyły przygotowane przez uczniów apele i spektakle, nie zabrakło takich atrakcji, jak występy szkolnego chóru czy wspólne czytanie wierszy. W Słowikowie uczniowie dali pokaz aktorskich umiejętności odgrywając pantomimę. Każda klasa wybrała postacie z bajek oraz koleżanki i kolegów, którzy je odegrali. Na szkolnych korytarzach można było spotkać: grupę smerfów, wróżki, bohaterów z kart „Piotrusia Pana” czy „Hobbita”. W Jerzmanowicach dzieci przygotowały inscenizację „Pięknej i bestii”. Spektaklowi towarzyszyła muzyka grana na żywo na skrzypcach przez jedną z uczennic. W każdej ze szkół, po pełnym kulturalnych atrakcji czasie rozpoczynał się najważniejszy punkt programu – emocjonujące transportowanie kartonów wypełnionych książkami i przekazywanie ich z rąk do rąk, wprost na półki bibliotek. W Słowikowie zaangażowały się w to nawet... jednorożce! Całe wydarzenie wieńczył najbardziej wyczekiwany moment – rozpakowywanie paczek z książkami. Pracownicy szkół oraz dzieci nie kryli wielkiej radości, a młodzi czytelnicy cieszyli się z wygranej w zimowym okresie, który sprzyja poświęcaniu nieograniczonych pokładów czasu na… czytanie. Uśmiechy, które nie schodziły z dziecięcych twarzy to nie jedyne podziękowanie za konkursowe nagrody. Pracownicy Empiku do domów wracali z laurkami, naręczami rysunków i innych prac plastycznych, a w Niepołomicach otrzymali od uczniów wyjątkowy dyplom, zapisany w zwoju o długości 11 metrów!

 

Zwycięskie prace można zobaczyć pod linkiem: https://www.empik.com/biblioteki/wyniki-glosowania

Strona konkursu: https://www.empik.com/biblioteki

 

Szkoły, które wygrały w konkursie i terminy doręczeń książek:

8 stycznia – Szkoła Podstawowa nr 4 w Międzyrzeczu (woj. lubuskie)

9 stycznia – Szkoła Podstawowa w Słowikowie (woj. wielkopolskie)

10 stycznia – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Łodzi (woj. łódzkie)

11 stycznia – Niepubliczna Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa HILARIS w Błoniu (woj. mazowieckie)

15 stycznia – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wysokiej (woj. dolnośląskie)

16 stycznia – Szkoła Podstawowa im. abp. Józefa Gawliny w Rudniku (woj. śląskie)

17 stycznia – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kobyli (woj. śląskie)

18 stycznia – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II w Będzinie (woj. śląskie)

5 lutego – Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach (woj. małopolskie)

6 lutego – Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach (woj. małopolskie)

7 lutego – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Tadeusza Kościuszki w Tarnowie (woj. małopolskie)

8 lutego – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Dulczy Małej (woj. podkarpackie)

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się