Ogólnopolska Izba Księgarń
Esther Kinsky, Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a, Warszawa

Esther Kinsky, Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a, Warszawa

Esther Kinsky w Warszawie!

Udostępnij

Goethe-Institut serdecznie zaprasza na spotkanie z pisarką Esther Kinsky  w poniedziałek 12 listopada 2018 o godz. 18.00 - Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a, Warszawa 

Wstęp wolny

z polsko-niemieckim tłumaczeniem symultanicznym

Prowadzenie: Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie

Esther Kinsky: „Jako obserwatorkę i autorkę interesują mnie peryferie miast oraz krajów. Peryferie to strefy płynnych przejść, nieprecyzyjnie zdefiniowanych przynależności. Gdzie przebiegają granice historii, w jaki sposób się ukazują, a jak zacierają? Strefy graniczne – zarówno miast, jak i krajów  –  są zawsze znakiem obcego. I właśnie owa obcość jest tematem, który zdaje się zajmować mnie najbardziej” ….Tym, co zajmuje mnie z perspektywy koncepcyjno-estetycznej, jest kwestia języka, który stanowi odzwierciedlenie czystej percepcji. Co dzieje się w chwili, jakkolwiek krótka by ona była, pomiędzy widzeniem, poznaniem i nazwaniem? Co w tym dynamicznym układzie wpływa na naszą pamięć?”

(pełna wypowiedź pisarki: http://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/recenzje/zamiast-komentarza-2/)

Kilka słów o bohaterce spotkania:

Esther Kinsky, ur. w 1956 r., pisarka i tłumaczka (z języka polskiego, rosyjskiego i angielskiego), studiowała slawistykę i anglistykę w Bonn i Toronto. Za przekłady z języka polskiego, uchodzące za kongenialne, otrzymała m.in. nagrodę im. Karla Dedeciusa w 2011 r. i międzynarodową nagrodę im. Hermanna Hessego w 2018 r. Wśród przełożonych przez nią polskich autorów znajdują się Miron Białoszewski, Ryszard Krynicki, Olga Tokarczyk, Magdalena Tulli i Joanna Bator. W 2013 r. ukazał się jej esej o przekładzie „Fremde Sprachen” (Obce języki) Esther Kinsky jest także wielokrotnie nagradzaną autorką utworów poetyckich, prozatorskich i esejów. Jej powieści „Banatsko” oraz „Nad rzeką”, którą w tłumaczeniu Sławy Lisieckiej wydało w 2017 r. Biuro Literackie, znalazły się na liście książek nominowanych do Niemieckiej Nagrody Literackiej. W 2018 r. ostatnia powieść autorki „Hain” (Zagajnik) zdobyła nagrodę Lipskich Targów Książki.

„Nad rzeką" to pierwsza książka Esther Kinsky prezentowana polskiemu czytelnikowi; pozostaje mieć nadzieję, że nie ostatnia. Książka, powtórzmy, w poruszający sposób powściągliwa, a równocześnie magnetyczna, zatrzymująca spojrzenie czytelnika na umykających zazwyczaj detalach, pozostająca w pamięci pod postacią ostrożnie szkicowanych sylwetek i spiętrzonych obrazów, nabierająca głębi z każdą kolejną lekturą.” (Jacek Gutorow: http://www.biuroliterackie.pl/biblioteka/recenzje/hymn-do-zycia/)

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się