"Eureka Biblioteka!” – startuje cykl reportaży o bibliotekach

"Eureka Biblioteka!” – startuje cykl reportaży o bibliotekach

"Eureka Biblioteka!” – startuje cykl reportaży o bibliotekach wspieranych przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Udostępnij

Nowoczesne centra edukacyjno-kulturalne, które gwarantują dostęp do najpopularniejszych książek, nowości wydawniczych oraz mediatek z audiobookami, winylami, a nawet grami edukacyjnymi. Prawdziwe „trzecie miejsca”, integrujące i aktywizujące lokalne społeczności poprzez warsztaty, wystawy, a nawet własne koncerty i muzea. „Eureka Biblioteka!” – nowy cykl telewizyjny, zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to opowieść o współczesnych bibliotekach, które oferują znacznie więcej niż tylko książki. Premierowy odcinek zostanie wyemitowany w TVP Kultura w sobotę 10 grudnia 2022 r. o godz. 18.15. Bohaterami pierwszej serii, współprodukowanej przez Narodowe Centrum Kultury i TVP Kultura, będzie 16 bibliotek z całej Polski. Pierwsze trzy odcinki trafią do emisji jeszcze w 2022 r., kolejne – w 2023 r. Zapraszamy w podróż po Polsce szlakiem niezwykłych bibliotek.

Już 10 grudnia 2022 r. na antenie TVP Kultura zostanie wyemitowany premierowy program. W ramach pierwszej serii w każdym kolejnym odcinku reportaże będą opowiadały o jednej wybranej bibliotece z danego województwa, która została zmodernizowana dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) i wyróżnia się bogatą ofertą wydawniczą i kulturalną, tematycznymi spotkaniami, specjalnymi usługami dla młodszych i starszych czytelników, a także imponującą architekturą budynków bibliotecznych. Premierowy odcinek będzie prezentował Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach-Dziedzicach. To jedna z najpopularniejszych tego typu placówek w województwie śląskim o powierzchni aż 17 tys. m2, która oprócz wypożyczalni i czytelni zapewnia mieszkańcom bogatą ofertę edukacyjną i kulturalną. Szeroki wybór audiobooków, filmów, płyt z muzyką, a nawet kącik dla melomanów z płytami winylowymi (popularny zwłaszcza w ramach lekcji bibliotecznych) to tylko kilka elementów, z których mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy tej biblioteki. Czechowicka biblioteka inspiruje do czytania śląską społeczność lokalną – aż co czwarty mieszkaniec Czechowic-Dziedzic posiada własną kartę biblioteczną.

„Eureka Biblioteka!” to również opowieść o tym, że współczesne biblioteki są dostępne dla każdego, bez względu na wiek czy status materialny. Placówki te nie zapominają o potrzebach osób starszych oraz niewidomych i słabowidzących, zapewniając audiobooki i książki z dużą czcionką, ułatwiające czytanie. W zasobach bibliotek coraz częściej znajdują się gry edukacyjne, a nawet konsole do gier dla młodszych czytelników, organizowane są również tematyczne warsztaty czy lekcje biblioteczne, nawiązujące nie tylko do ulubionych bohaterów oraz innych motywów literackich, lecz także programowania czy wiedzy o kosmosie. Zgodnie z duchem czasu nowoczesne biblioteki dysponują całodobowymi wrzutniami do zwrotu książek oraz książkomatami do wypożyczania. Niektóre z bibliotek są otwarte nawet przez 7 dni w tygodniu.

Kolejne odcinki pierwszej serii reportaży trafią do emisji 17 grudnia (o godz. 18.25, reportaż poświęcony Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie) i 31 grudnia (o godz. 18.15, filmowa relacja z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie). Te placówki oferują opcję telefonicznego zamawiania książek (tzw. „książka na telefon”), zapraszają na koncerty jazzowe, wystawy sztuki, treningi jogi, do kawiarni, a nawet do muzeum nożyczek. Rozbudowana oferta bibliotek, które otrzymują wsparcie w ramach NPRCz 2.0, wykracza poza standardowe funkcje i tradycyjny wizerunek bibliotek. Dzięki NPRCz 2.0 placówki te przeżywają dziś swój renesans. Kolejne premiery z podróży po najciekawszych bibliotekach zostały zaplanowane na 2023 r.

 


 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez  Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się