Wystawą i promocją książki rozpoczęły się 23. Białostockie Dni Zamenhofa

Wystawą i promocją książki rozpoczęły się 23. Białostockie Dni Zamenhofa

Wystawą i promocją książki rozpoczęły się 23. Białostockie Dni Zamenhofa

Udostępnij

Wystawą fotografii prezentującą życie środowiska esperanckiego oraz promocją książki prof. Waltera Żelaznego o twórcy języka esperanto Ludwiku Zamenhofie rozpoczęły się w piątek po południu w Białymstoku 23. Białostockie Dni Zamenhofa.

Są one organizowane w grudniu przy okazji kolejnych rocznic urodzin Ludwika Zamenhofa, który urodził się 15 grudnia 1859 r. w Białymstoku, zmarł 14 kwietnia 1917 r. w Warszawie. Tegoroczne Dni rozpoczęła wystawa "Esperanto żyje - białostockie wspomnienia" w Centrum Ludwika Zamenhofa (CLZ), które podlega Białostockiemu Ośrodkowi Kultury (BOK).

Na wystawie pokazano 250 fotografii, które przekazali esperantyści, są też zdjęcia z prowadzonych kiedyś kronik np. Fundacji Zamenhofa, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Autorka wystawy Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Białostockiego Centrum Kultury powiedziała PAP, że zdjęcia te wybrano spośród czterystu, których użyczyły różne osoby związane ze środowiskiem esperanckim. Prezentują wydarzenia społeczno-kulturalne, spotkania, odsłonięcia pomników, wizyty ważnych osób ze środowisk esperanckich na świecie, podróże esperantystów. Wszystkie zdjęcia zostały zdigitalizowane i formie cyfrowej znalazły się w mediatece Centrum Ludwika Zamenhofa.

"Wystawa, którą przygotowaliśmy jest retrospektywna. Przedstawia życie esperanckie w Białymstoku od okresu jeszcze przed II wojną światową. W zasadzie pierwsze zapiski, informacje jakie znaleźliśmy o tym, co się działo wówczas z Białymstoku - byliśmy wtedy jeszcze pod zaborem rosyjskim - datowane są na 1910 r." - powiedziała Lewończuk-Barańczuk. Dodała, że wtedy 70-sobowa grupa pasjonatów esperanta ze środowisk lekarskich próbowała założyć w mieście organizację. W 1922 r. zalegalizowano Białostockie Towarzystwo Esperantystów. "Pamiętano, że ten język wymyślił białostoczanin i że idea jest nośna, jest interesująca" - podkreśliła.

Prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski powiedział PAP, że wystawa jest podsumowaniem wielu lat działania tego środowiska w różnych epokach, w różnych realiach historycznych, do których musiało się dostosować.

Postać Zamenhofa, twórcy sztucznego, uniwersalnego języka esperanto, który miał służyć porozumieniu się ludzi różnych kultur i języków, prezentuje promowana w piątek książka prof. Waltera Żelaznego "O Zamenhofie i esperancie inaczej" z dopiskiem "Dla tych, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia lub mają tylko zielone". BOK/CLZ podaje, że książka jest "kompendium wiedzy o Ludwiku Zamenhofie i jego dorobku intelektualnym" pokazanym w różnych kontekstach: społecznym, geopolitycznym, ale też religijnym.

We wstępie do publikacji wydawca zaznacza, że jest ona konstruowana na zasadzie pytań i odpowiedzi, co ma ułatwić czytelnikowi znalezienie interesujących go treści, np. o to skąd pochodzi idea esperanta, w jakiej epoce powstało, co głosił Zamenhof, jakie były bariery w rozwoju jego idei.

"Zamenhof wierzył, że daje ludziom nie tylko narzędzie sprawniejszej komunikacji, ale także możliwość promowania pokojowego współżycia pomiędzy przedstawicielami różnych społeczności, wyznań czy narodowości" - podkreśla w materiałach o książce BOK/CLZ.

W sobotę pod białostockim pomnikiem Ludwika Zamenhofa będą złożone kwiaty. Esperantyści wezmą także udział m.in. we mszy św. w języku esperanto. 23. Białostockie Dni Zamenhofa potrwają do niedzieli.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ aszw/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się