Wystawą i promocją książki rozpoczęły się 23. Białostockie Dni Zamenhofa
Wystawą fotografii prezentującą życie środowiska esperanckiego oraz promocją książki prof. Waltera Żelaznego o twórcy języka esperanto Ludwiku Zamenhofie rozpoczęły się w piątek po południu w Białymstoku 23. Białostockie Dni Zamenhofa.
Są one organizowane w grudniu przy okazji kolejnych rocznic urodzin Ludwika Zamenhofa, który urodził się 15 grudnia 1859 r. w Białymstoku, zmarł 14 kwietnia 1917 r. w Warszawie. Tegoroczne Dni rozpoczęła wystawa "Esperanto żyje - białostockie wspomnienia" w Centrum Ludwika Zamenhofa (CLZ), które podlega Białostockiemu Ośrodkowi Kultury (BOK).
Na wystawie pokazano 250 fotografii, które przekazali esperantyści, są też zdjęcia z prowadzonych kiedyś kronik np. Fundacji Zamenhofa, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. Autorka wystawy Katarzyna Lewończuk-Barańczuk z Białostockiego Centrum Kultury powiedziała PAP, że zdjęcia te wybrano spośród czterystu, których użyczyły różne osoby związane ze środowiskiem esperanckim. Prezentują wydarzenia społeczno-kulturalne, spotkania, odsłonięcia pomników, wizyty ważnych osób ze środowisk esperanckich na świecie, podróże esperantystów. Wszystkie zdjęcia zostały zdigitalizowane i formie cyfrowej znalazły się w mediatece Centrum Ludwika Zamenhofa.
"Wystawa, którą przygotowaliśmy jest retrospektywna. Przedstawia życie esperanckie w Białymstoku od okresu jeszcze przed II wojną światową. W zasadzie pierwsze zapiski, informacje jakie znaleźliśmy o tym, co się działo wówczas z Białymstoku - byliśmy wtedy jeszcze pod zaborem rosyjskim - datowane są na 1910 r." - powiedziała Lewończuk-Barańczuk. Dodała, że wtedy 70-sobowa grupa pasjonatów esperanta ze środowisk lekarskich próbowała założyć w mieście organizację. W 1922 r. zalegalizowano Białostockie Towarzystwo Esperantystów. "Pamiętano, że ten język wymyślił białostoczanin i że idea jest nośna, jest interesująca" - podkreśliła.
Prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Przemysław Wierzbowski powiedział PAP, że wystawa jest podsumowaniem wielu lat działania tego środowiska w różnych epokach, w różnych realiach historycznych, do których musiało się dostosować.
Postać Zamenhofa, twórcy sztucznego, uniwersalnego języka esperanto, który miał służyć porozumieniu się ludzi różnych kultur i języków, prezentuje promowana w piątek książka prof. Waltera Żelaznego "O Zamenhofie i esperancie inaczej" z dopiskiem "Dla tych, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia lub mają tylko zielone". BOK/CLZ podaje, że książka jest "kompendium wiedzy o Ludwiku Zamenhofie i jego dorobku intelektualnym" pokazanym w różnych kontekstach: społecznym, geopolitycznym, ale też religijnym.
We wstępie do publikacji wydawca zaznacza, że jest ona konstruowana na zasadzie pytań i odpowiedzi, co ma ułatwić czytelnikowi znalezienie interesujących go treści, np. o to skąd pochodzi idea esperanta, w jakiej epoce powstało, co głosił Zamenhof, jakie były bariery w rozwoju jego idei.
"Zamenhof wierzył, że daje ludziom nie tylko narzędzie sprawniejszej komunikacji, ale także możliwość promowania pokojowego współżycia pomiędzy przedstawicielami różnych społeczności, wyznań czy narodowości" - podkreśla w materiałach o książce BOK/CLZ.
W sobotę pod białostockim pomnikiem Ludwika Zamenhofa będą złożone kwiaty. Esperantyści wezmą także udział m.in. we mszy św. w języku esperanto. 23. Białostockie Dni Zamenhofa potrwają do niedzieli.(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ aszw/
źródło: https://dzieje.pl