Europejska Noc Literatury: w sobotę z książką komunikacja miejska za darmo!

Europejska Noc Literatury: w sobotę z książką komunikacja miejska za darmo!

Europejska Noc Literatury: w sobotę z książką komunikacja miejska za darmo!

Udostępnij

Już jutro Strefa Kultury Wrocław zaprasza na 9. odsłonę Europejskiej Nocy Literatury. Wszyscy, którzy na miejsce wydarzenia – osiedle Powstańców Śląskich – postanowią przyjechać tramwajem lub autobusem, będą to mogli zrobić zupełnie za darmo!

9. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 29 sierpnia na osiedlu Powstańców Śląskich, a czytania na żywo rozpoczną się w 10 miejscach w tym samym czasie i zostaną powtórzone 10 razy między 14:00 a 23:00 – umożliwi to uczestnikom stworzenie własnej ścieżki i wysłuchanie wszystkich interpretowanych tekstów. Już po raz kolejny program ENL przygotowany został przez zaproszonego do współpracy eksperta – kuratorem 9. odsłony wrocławskiego wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. To właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020,  która odbędzie się pod hasłem „Podróż”. Kluczem doboru tekstów nie będzie ich gatunek czy data wydania – zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży. Wśród lektorów i lektorek tegorocznej edycji ENL-u znaleźć można m.in. Krystynę Czubównę, Jarosława Boberka, Magdalenę Popławską czy Andrzeja Zielińskiego, którzy odczytają teksty takich autorów jak choćby Michel Houellebecq, Jurij Andruchowycz, Olga Tokarczuk czy Thomas Mann. 

Zwiastun Europejskiej Nocy Literatury: YT / FB

Wszyscy miłośnicy literatury wybierający się na wydarzenie pojazdami miejskiej komunikacji zbiorowej, mogą spokojnie oddać się lekturze i nie kasować biletu – 20 sierpnia z okazji Europejskiej Nocy Literatury, każdy, kto w komunikacji miejskiej będzie miał przy sobie książkę lub czytnik e-booków, będzie mógł skorzystać z darmowego przejazdu. W obchody literackiego święta włączyli się wszyscy wrocławscy przewoźnicy: MPK Wrocław, Dolnośląskie Linie Autobusowe, Koleje Dolnośląskie, Przewozy Regionalne i A21 sp. z o.o.

   

Spotkania, spacery, film. Program towarzyszący ENL-u

Jak co roku, Europejska Noc Literatury to także mnogość literackich wydarzeń towarzyszących. Pierwsze z nich odbędzie się już dziś wieczorem – o godzinie 18:00 w przestrzeni podwórka Ruska 46 rozpocznie się spotkanie z Maxem Cegielskim, kuratorem ENL 2020. Podczas wydarzenia autor tegorocznego hasła i literackiej selekcji przeczyta fragmenty swojej nowej książki „Prince Polonia”.

W programie Europejskiej Nocy Literatury nie zabrakło i aktywności skierowanych do rodzin z dziećmi: 29 sierpnia o godzinie 11:00 w Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju odbędą się warsztaty plastyczno-literackie „Podróżowanie w nieznane”, które zabiorą odważne zespoły rodzinne na twórczą wyprawę w rejony… bliżej nieokreślone. Wieczorem, o godzinie 20:30, wszystkich zapalonych czytelników, którzy jednocześnie sa miłośnikami dobrego kina zapraszamy na dziedziniec Pod Ciśnieniem, gdzie rozpocznie się organizowany w ramach cyklu Polish Cinema for Beginners seans „Kosmosu” - wyreżyserowanej przez Andrzeja Żuławskiego ekranizacji powieści Witolda Gombrowicza. W projekcji moga wziąć udział także widzowie obcojęzyczni, film (jak wszystkie w ramach organizowanego przez Wrocławską Fundację Filmową projektu) pokazany zostanie z angielskimi napisami.

Już po raz kolejny podczas Europejskiej Nocy Literatury niwelowane będą bariery utrudniające uczestnictwo w wydarzeniu osobom z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu. Przy współpracy z Fundacją Katarynka przygotowane zostały dwie specjalne trasy po tegorocznej edycji ENL: spacer, podczas którego czytania tłumaczone będa na PJM oraz ścieżka z audiodeskrypcją. Pełny program wydarzeń towarzyszących znajduje się pod adresem: NocLiteratury.pl/wydarzenia-towarzyszace.

  Europejska Noc Literatury odbędzie się 29 sierpnia na osiedlu Powstańców Śląskich, a kolejne czytania rozpoczynać się będą między 14:00 a 23:00. Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji wydarzenia znaleźć można na stronie NocLiteratury.pl oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Przedstawicielom mediów przysługują akredytacje prasowe, które dają pierwszeństwo wejścia do miejsc czytań – można je będzie odebrać w sobotę między godziną 13:00 a 18:00 w punkcie informacyjnym zlokalizowanym przed Pod Ciśnieniem (ul. Sudecka 96). Akredytacje wydawane będą na podstawie wcześniejszego zgłoszenia lub okazania legitymacji dziennikarskiej w dniu wydarzenia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się