Ewa Kuryluk laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Ewa Kuryluk laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Ewa Kuryluk laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Udostępnij

Pisarka i plastyczka Ewa Kuryluk została laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Wyniki ogłoszono podczas sobotniej gali finałowej festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Nagrodę – 50 tys. zł – laureatka przekaże pomagającej uchodźcom Fundacji Ocalenie.

Nagroda, którą przyznaje Dom Literatury w Łodzi wręczona została po raz dziewiąty. Kuryluk dołączyła do grona laureatów, wśród których są: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Filipiak, Małgorzata Szejnert i Wojciech Nowicki.

Organizatorzy konkursu podkreślili, że nawiązuje on do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Jednym z laureatów ówczesnej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi był m.in. Julian Tuwim.

Obecnie wyróżnienie przyznawane jest za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną”.

W tym roku kapituła pod przewodnictwem dziennikarki oraz wydawczyni Magazynu „Książki” Barbary Piegdoń-Adamczyk zdecydowała, że nagroda trafi do Ewy Kuryluk. Oprócz niej na liście nominowanych była poetka, prozaiczka i literaturoznawczyni Inga Iwasiów oraz muzyk, autor piosenek i opowiadań Paweł Sołtys znany jako Pablopavo.

W laudacji jury podkreśliło, że dorobek artystyczny laureatki robi wrażenie - to ogrom prac z zakresu sztuki, historii sztuki, eseistyki, literatury.

„Kusi, by traktować olbrzymi dorobek Ewy Kuryluk jak rodzaj przewodnika, rodzaj mądrościowego poradnika wspierającego w czasach kryzysu – jak choćby ten, w którym się znaleźliśmy. Mam na myśli nie tylko pandemię, ale i reakcyjne zwroty; w końcu backlash, jak tłumaczyła Agnieszce Drotkiewicz Ewa Kuryluk, +to skutek ogromnego postępu, który się dokonał. A im większy postęp, tym większa reakcja+. Kusi, by traktować Ewę Kuryluk jak mistrzynię, u której można zasięgać języka, szukać porady – może i nawet pocieszenia” – zaznaczyła jurorka Anna Marchewka.

Kuryluk, dziękując za wyróżnienia poprosiła organizatorów, by nagrodę w wysokości 50 tys. zł przekazali na konto Fundacji Ocalenie, która – jak wskazała artystka – pomaga uchodźcom, czyli ofiarom przemocy, głodu i dwóch „bezsensownych” wojen – w Iraku i Afganistanie.

„Pomoc drugiemu w potrzebie należy do obowiązków człowieka, lecz w tym przypadku chodzi także o odpowiedzialność polityczną i obywatelską, a więc osobistą, jaką za te wojny ponosimy” – podkreśliła w opublikowanym podczas gali nagraniu wideo.

Laureatka jest autorką m.in. „Wiedeńskiej apokalipsy. Esejów o sztuce i literaturze wiedeńskiej około 1900”, „Salome albo o rozkoszy. O grotesce w twórczości Aubreya Beardsley’a”, „Podróży do granic sztuki. Eseje z lat 1975-1979”, esejów „Art mon amour. Szkice o sztuce”, powieści „Century 21”,”Grand Hotel Oriental” oraz trylogii autobiograficznej „Goldi. Apoteoza wieżyczkowatości”, „Frascati” i „Feluni. Apoteoza enigm”. Twórczość Kuryluk została przetłumaczona na kilka języków. Dziś pisarka dzieli czas między Warszawą a Paryżem.

W części artystycznej gali w Monopolis wystąpił zespół NeoKlez. Było to ostatnie wydarzenie Festiwalu Puls Literatury, organizowanego w Łodzi po raz piętnasty. Nazwa cyklu wydarzeń mających na celu upowszechnianie literatury i rozwijanie czytelnictwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-81 w Łodzi pisma literackiego opozycji demokratycznej „Puls”. W tym roku festiwal odbywał się od hasłem „Pamięci, przemów!” i jego tematem były różnorodne formy pamięci historycznej - ludowa historii Polski, opowieściom o historiach regionów, które wymykają się oficjalnej, homogenicznej historii Polski, historii słowiańskich wierzeń, historii alternatywnej i fantazmatom. Organizatorami wydarzenia są Dom Literatury w Łodzi i łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. (PAP)

źródło: PAP, Bartłomiej Pawlak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się