19. Międzynarodowe Targi Książki, Wilno

19. Międzynarodowe Targi Książki, Wilno

Ewa Wołkanowska-Kołodziej na Wileńskich Targach Książki

Udostępnij

Instytut Polski przygotował niespodziankę dla wileńskich gości Międzynarodowych Wileńskich Targów Książki. W niedzielę (25 lutego) odbędzie się prezentacja litewskiego wydania książki Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej „Wilno. Rodzinna historia smaków”. 

„To będzie niespodzianka przygotowywana od wielu miesięcy. Wspólnie z kowieńskim wydawnictwem Terra Publica udało się nam przetłumaczyć i wydać książkę Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej na język litewski. Książka od pewnego czasu jest dostępna w księgarniach i internecie, ale swą premierę będzie miała na targach książki” – poinformował zw.lt dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Prezentacja odbędzie się o godz 13 w sali 5.3. Na spotkaniu będą obecni, oprócz samej autorki, również  Irena Aleksaitė i Rimvydas Laužikas.

Autorka „Rodzinnej historii smaków” bardzo się cieszy z litewskiego wydania, ale odczuwa też pewną tremę. „Dla mnie to wiąże się z olbrzymim stresem, bo książkę pisałam z myślą o czytelniku w Polsce. Myślałem: dobra w Polsce to przeczytają, Polacy na Litwie częściowo też przeczytają i najbardziej bałam się reakcji miejscowej ludności. Jak już książka wyszła po polsku i dosyć dobre recenzji otrzymała na Wileńszczyźnie, to trochę odetchnęłam. A teraz mam stres jeszcze większy” – powiedziała zw.lt Ewa Wołkanowska-Kołodziej.

Autorka książki nie wyklucza, że czytelnicy litewskiego wydania mogą mieć zarzuty, że zbyt dużo przepisów jest „kuchni sowieckiej”. Jednak jak podkreśla Wołkanowska poprzez swe dzieło chciała przedstawić historię pewnej rodziny na Wileńszczyźnie, a tego nie da się zrobić bez „zapożyczeń językowych” czy kulinarnych.

Kowieńskie wydawnictwo zgodziło się na litewskie wydanie polskiej autorki z kilku powodów. „Współczesna opowieść Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej o własnej, zwykłej polskiej rodzinie z Wileńszczyzny i przepisy Genowefy Wołkanowskiej są przepełnione dużą miłością do ojczyzny i rodziny. Ta miłość promieniuje w każdym zakątku codzienności. Jednak to nie tylko książka rodzinna lub kucharska, to swoisty przewodnik po Wilnie i okolicach, studium odżywiania się oraz przegląd różnic językowych między Polakami z Polski i Polakami z Wilna. To jest książka o Polakach dla Polaków, o Polakach dla Litwinów i powiedziałabym, że o Litwinach dla Litwinów” – wyjaśniła zw.lt redaktor Terra publica Daiva Dmuchovska.

Książka „Wilno. Rodzinna historia smaków”, która ukazała się w październiku 2016 roku, składa się z dwóch części: pierwsza to przepisy kulinarne Genowefy Wołkanowskiej, druga to reportaż Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej o Wilnie, Wileńszczyźnie, Litwie i oczywiście o litewskich Polakach.

W tegorocznych targach udział zapowiedziało 370 uczestników z 9 państw. Podczas targów odbędą się liczne dyskusje udział w których wezmą znani pisarze, będzie też sala kinowa, gdzie zostaną wyświetlone ekranizacje książkowych bestsellerów, a także wystawy, pasaż bukinistów, salon poetów, kącik dla dzieci i wiele różnych atrakcji


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się