Festiwal Biura Literackiego po 25 latach opuszcza Dolny Śląsk

Festiwal Biura Literackiego po 25 latach opuszcza Dolny Śląsk

Festiwal Biura Literackiego po 25 latach opuszcza Dolny Śląsk

Udostępnij

Po 25 latach festiwal Biura Literackiego opuszcza Dolny Śląsk. Podczas konferencji prasowej w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu pomysłodawca i dyrektor festiwalu Artur Burszta ogłosił przenosiny imprezy nad polskie morze. 27. edycja najstarszego festiwalu literackiego w Polsce, pod nową nazwą TransPort Literacki, odbędzie się w tej uzdrowiskowej miejscowości między 22 a 25 września przyszłego roku.

mprezę otworzy światowa premiera „Faith, Hope & Carnage” Nicka Cave’a, którą polscy czytelnicy poznają tego samego dnia, co odbiorcy z Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W ramach festiwalowych wydarzeń zaprezentowanych zostanie 29 świeżo wydanych książek, które ukazywać się będą w Kołobrzegu. Na festiwal przyjedzie blisko 30 zagranicznych twórców oraz menadżerów literackich, w tym wiele arcyciekawych autorek i autorów.

Nie zabraknie oczywiście finału projektów wydawniczych. Przewidziano łącznie ponad 20 pracowni dla poetek i poetów, prozaiczek i prozaików, tłumaczek i tłumaczy, a także księgarek i księgarzy. Wręczana będzie nagroda „Koło brzegu prozy i poezji” dla najważniejszej festiwalowej książki, a przyznają ją kołobrzescy uczniowie. Odbędą się specjalne cykle wydarzeń dla dzieci z przedszkoli i pierwszych klas szkoły podstawowej. Kontynuowany będzie także „Kurs na sztukę”.

Po raz pierwszy impreza zaistniała w 1996 roku w Legnicy jako Europejskie Spotkania Pisarzy, które były rozwinięciem Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy organizowanych w pierwszej połowie lat 90. w Stroniu Śląskim. Od 1997 do 1999 roku impreza odbywała się jako Fort Legnica, a od 2000 do 2003 roku jako Port Legnica. W 2003 roku Biuro Literackie zdecydowało się na przeprowadzkę z Legnicy do Wrocławia, co dało imprezie i działalności wydawniczej nowy impuls.

W 2016 roku festiwal wrócił do swoich korzeni i jako Stacja Literatura 21 po raz pierwszy odbył się w Stroniu Śląskim. Impreza potrzebowała resetu i nowego startu. Niewiele osób wierzyło, że bez środków, po rezygnacji ze współpracy z wieloma autorami, uda się niemal od zera zbudować w takim miejscu festiwal. A jednak się udało, co świetnie w okazjonalnej książce „Ludzie ze Stacji” podsumowała Alexandra Büchler z Literature Across Frontiers:

„Festiwal Biura Literackiego oddaje pasję do literatury, ale także świadomość, że nie może ona wzrastać w próżni – wymaga redakcji, publikacji, przekładu, dyskusji, analizy, krytycznego komentarza. Wszystko łączy się tu w jedno wielkie święto literatury: panele dyskusyjne, prezentacja młodych talentów i pracownie, w których już teraz można szukać kolejnej polskiej generacji literackiej”.

Szczególna wspólnotowość, która wytworzyła się w Stroniu Śląskim, określiła obecną tożsamość festiwalu. Łącznie w tej niewielkiej miejscowości w górach odbyło się sześć edycji. O sukcesie wydarzenia w tym miejscu świadczy m.in. przyznana w tym roku nagroda Róża Kłodzka. Tegoroczna czerwcowa edycja odbyła się pod hasłem „Ostatnia Stacja” – co było zapowiedzią zmian, które, jak pokazuje historia inicjatywy, są na stałe wpisane w specyfikę wydarzenia.

Choć to metrykalnie najstarszy festiwal literacki w Polsce, to duchem jest to najmłodsza tego typu krajowa impreza. Dla wielu wciąż najważniejsza, odważnie stawiająca na początkujących i niedocenianych w innych miejscach autorek i autorów. Po przeprowadzce z gór nad morze festiwal nie tylko nie ma zatracić tych cech i funkcji, ale wręcz jeszcze bardziej je rozszerzy – także na zagraniczne autorki i autorów oraz europejskie środowisko wydawców ambitnych książek.

Nowa nazwa częściowo nawiązuje do historii festiwalu, miejsca, w jakim będzie się teraz odbywać, a także odwołuje się do nowych wartości, w których motyw odmienianego w różnych formach i przypadkach „transportowania” odgrywać będzie teraz zasadniczą rolę w konstruowaniu programu działań. Nie bez znaczenia jest także to, jak bardzo dynamicznie w ostatnich latach rozwija się sam Kołobrzeg oraz region, w którym odbywać się będzie festiwal.

Dla autorek i autorów z Pracowni Stacji Literatura, którzy zdobywają najważniejsze wyróżnienia literackie (w tym roku m.in. Nagrodę Conrada, Nagrodę m.st. Warszawy, Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius i Nagrodę im. W. Szymborskiej), festiwal w nowej formule będzie okazją do międzynarodowej promocji, szansą na publikację książek za granicą. Dla czytelników TransPort Literacki umożliwi bezpośredni kontakt ze świetnymi autorkami i autorami oraz ich książkami.

Na początku października ruszył nabór do festiwalowych Pracowni. Pierwszymi kołobrzeskimi premierami były książki Boba Dylana, Henriego Michaux, Tadeusza Różewicza i Dariusza Sośnickiego. Pierwsze wydarzenie Biura Literackiego po przeprowadzce to „Kurs na sztukę”, który zaangażował w różne działania lokalną społeczność artystyczną oraz środowisko animatorów kultury. W kolejnych miesiącach Biuro Literackie będzie przybliżać zakres zmian oraz szczegóły programowe.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się