Festiwal Europejski Poeta Wolności rozpocznie się w czwartek w Gdańsku
3 dni, 7 lokalizacji, 10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, 2 muzyczne wieczory, 3 interwencje artystyczne, warsztaty i gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska – siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności rozpocznie się już w najbliższy czwartek i potrwa do soboty 11 czerwca. Organizatorem Festiwalu i Nagrody jest Instytut Kultury Miejskiej, fundatorem Nagrody jest Miasto Gdańsk.
Odbywający się co dwa lata Festiwal Europejski Poeta Wolności daje gdańskiej publiczności możliwość spotkania z poetami i poetkami, tłumaczami i tłumaczkami oraz znawcami i znawczyniami poezji z kraju i ze świata. Przez kilka dni różne kultury, perspektywy, doświadczenia literackie i życiowe, przeplatają się w rozmowach, których osią jest tworzenie poezji. Co znalazło się w programie przygotowanym w tym roku przez Martę Dziewańską, Weronikę Janeczko i Barbarę Klicką?
Debaty i panele dyskusyjne
Każdy festiwalowy dzień tematycznie skupi się na innym zagadnieniu, które bezpośrednio zaadresowane zostanie podczas debaty. W czwartek Weronika Janeczko porozmawia z gośćmi o wspólnocie poetyckiej w kontekście tworzenia antologii wierszy. W piątek Katarzyna Trzeciak zapyta o to, kto mówi w utworze, a w sobotę Zuzanna Sala razem z twórcami zastanowi się nad przyszłością poezji. Wspólnotowość, podmiotowość i przyszłość – to hasła, które dookreślą każdy kolejny dzień.
Wśród tegorocznych paneli znajdzie się również spotkanie z poetkami z krajów, w których toczy się lub toczyła wojna – w piątek Magdalena Kicińska porozmawia z nimi o roli poezji w czasach konfliktów i zagrożenia. Z kolei w sobotę Edward Pasewicz zada swoim rozmówcom podstawowe pytanie: dlaczego w ogóle zaczynamy pisać wiersze i kiedy przekraczamy punkt graniczny między amatorszczyzną a wielką literaturą?
Pasmo artystyczne
Interwencje artystyczne przygotowane przez Honoratę Martin (czwartek) i Karola Tymińskiego (piątek) oraz performans dźwiękowy Wojtka Blecharza (sobota) będą próbą spojrzenia na kwestie wspólnoty, podmiotu i przyszłości z szerszej perspektywy. Zapraszając do udziału artystów Marta Dziewańska - kuratorka pasma - stawia pytanie o granice języka: czy to, co wymyka się językowi, może zostać wypowiedziane za pomocą sztuki i muzyki?
Stoczniowe wieczory poetycko-muzyczne
Głośne czytanie uwalnia melodię poezji, a możliwość usłyszenia utworów wypowiedzianych przez autorów i autorki w językach oryginału i w specjalnie przygotowanej oprawie muzycznej, czyni ze słuchania niezapomniane doświadczenie artystyczne. Podczas Festiwalu wiersze pojawią się nie tylko podczas rozmów i debat, ale przede wszystkim w trakcie dwóch, dedykowanych właśnie czytaniu, wieczorów. Muzykę, która towarzyszyć będzie poezji na żywo zagrają świetni twórcy: Dominik Strycharski (czwartek) i Artur Maćkowiak (sobota), a przestrzenie 100czni i WL4 – Mleczny Piotr dopełnią klimatu.
Spotkania z finalistami i finalistkami oraz laureatami i laureatkami Nagrody EPW
Festiwal to także okazja, by bliżej poznać autorów tomów nominowanych do Nagrody. Podczas serii spotkań Zofia Król i Jakub Kornhauser porozmawiają z poetami i poetkami oraz ich tłumaczami i tłumaczkami. Cykl zamknie sobotnia „kawa z laureatami" – spotkanie w Olivia Garden z Marianną Kijanowską i Luljetą Lleshanaku, Europejskimi Poetkami Wolności 2022 i ich tłumaczami, Adamem Pomorskim i Dorotą Horodyską.
Wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska
Festiwalowi towarzyszy gala wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności. W tym roku statuetki wręczone zostaną dwóm poetkom i ich tłumaczom. Gala w reżyserii Agaty Puszcz odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wstęp dla osób posiadających zaproszenie.
Księgarnia Festiwalowa Marpress
W trakcie wydarzenia (i nie tylko) serdecznie polecamy wizytę w partnerskiej księgarni Wydawnictwa Marpress (Targ Rybny 10B). Dostępne tu będą m.in. książki autorstwa gości festiwalu oraz tegoroczne tomy EPW z festiwalową zniżką.
W piątek w księgarni odbędą się warsztaty czytania poezji, na które zapraszamy dorosłych odbiorców (zapisy: marta@marpress.pl). Warsztat poprowadzi Zuzanna Sala.
Gdzie odbędą się spotkania?
Instytut Kultury Miejskiej, 100cznia, NOMUS. Nowe Muzeum Sztuki, Księgarnia Marpress, Gdański Teatr Szekspirowski, Olivia Garden, WL4 Mleczny Piotr.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a wszystkie spotkania z zagranicznymi gośćmi będą tłumaczone na język polski. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.