Rekordowe Targi Książki Empiku – 3,2 mln odwiedzających i ponad 1,6 mln widzów spotkań autorskich

Rekordowe Targi Książki Empiku – 3,2 mln odwiedzających i ponad 1,6 mln widzów spotkań autorskich

Rekordowe Targi Książki Empiku – 3,2 mln odwiedzających i ponad 1,6 mln widzów spotkań autorskich

Udostępnij

Piąta odsłona Targów Książki Empiku pobiła kolejne rekordy frekwencji i sprzedaży. W wydarzeniu wzięło udział aż 3,2 mln osób – online i w salonach stacjonarnych. W sumie ponad 1,6 mln internautów obejrzało wirtualne spotkania z czołowymi autorami z Polski i zagranicy. Czytelnicy kupili aż 390 tys. egzemplarzy książek. Jakie inne niespodzianki przyniosła wiosenna edycja?

Targi Książki Empiku powróciły w maju w nowej odsłonie – tym razem nie tylko online, lecz także w salonach. Zmiana formuły na hybrydową przełożyła się na znaczące zwiększenie zasięgu wydarzenia – wzięło w nim udział cztery razy więcej osób niż jesienią 2021 roku. Padł też rekord, jeśli chodzi o zainteresowanie ofertą targową. W ciągu dwóch tygodni uczestnicy Targów kupili online i w Empikach łącznie 390 tys. książek, w tym również te z odręcznymi podpisami autorów. Oznacza to, że w każdej minucie w ręce czytelników trafiało średnio 19 egz. nowości wydawniczych i bestsellerów.
 
Tłumy na spotkaniach autorskich online
 
Wiosenna edycja Targów Książki Empiku okazała się rekordowa również pod względem widowni spotkań autorskich, które odbywały się niezmiennie w przestrzeni online.
 

– Wyraźnie widać, że taka formuła literackiej telewizji internetowej cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Czytelnicy cenią dostępność spotkań online, co przełożyło się na największą do tej pory widownię – spotkania obejrzało ponad 1,6 mln osób. Nie bez znaczenia jest również atrakcyjność programu wydarzeń – budujemy go zawsze, wsłuchując się w potrzeby i zainteresowania czytelników. Jeszcze jesienią największym powodzeniem cieszyła się część programu dedykowana rozwojowi osobistemu. W tej edycji zastąpiliśmy ją sceną „Zrozumieć świat”, skupioną na sytuacji za naszą wschodnią granicą i to okazało się bardzo dobrym wyborem. Właśnie wydarzenia z tej sekcji uplasowały się w czołówce oglądalności -

- komentuje Marcin Maćkiewicz, Menadżer Działu Eventów w Empiku.

Spotkania autorskie podczas 5. edycji targów zgromadziły aż o 400 tys. widzów więcej niż jesienią. Dla porównania: podobną publiczność zanotował największy hit kinowy 2021 roku – 25. film o Jamesie Bondzie, „Nie czas umierać”. Internauci nie tylko stawiali się tłumnie na wydarzeniach online, lecz także żywo reagowali na to, co działo się na pięciu targowych scenach. Transmisje wydarzeń na Facebooku oraz Instagramie uzyskały ponad 50 tys. interakcji w postaci komentarzy, polubień i udostępnień.

Najpopularniejsze spotkanie odbyło się w ramach wspomnianej nowej sceny Zrozumieć świat, poświęconej aktualnej sytuacji na Wschodzie Europy. Rozmowę z Krystyną Kurczab-Redlich, autorką bestsellerowej biografii Władimira Putina „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” (Wyd. W.A.B.) obejrzało do tej pory 73 tys. widzów.
Niesłabnące zainteresowanie literaturą obyczajową, szczególnie z kategorii Romans i Erotyka, potwierdził wynik oglądalności uzyskany przez Noc gorących książek z udziałem K.A. Figaro i Katarzyny Mak. Spotkanie z autorkami obejrzało niemal tyle samo widzów, co z Krystyną Kurczab-Redlich.
Na kolejnym miejscu wśród najpopularniejszych uplasowało się wydarzenie w ramach sceny Apostrof, poświęcone najnowszej książce Karoliny Sulej – „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm” (Wyd. Znak). Natomiast po 60 tys. widzów zgromadziły do tej pory spotkania z Rafałem Paczesiem o „Ostatnim śniegu” (Wyd. Agora) oraz z Marcinem Mellerem dotyczące jego fabularnego debiutu, „Czerwona Ziemia” (Wyd. W.A.B.).

Choć wiosenna odsłona Targów Książki Empiku dobiegła końca, do wydarzeń online można powrócić w dowolnej chwili. Na kanale Empiku na YouTube dostępnych jest już ponad 150 nagrań ze spotkań autorskich zorganizowanych w ramach pięciu dotychczasowych edycji Targów.

Wiosenne bestsellery

Jakie książki były najchętniej wybierane przez uczestników targów? Numer jeden to seria powieści graficznych „Heartstopper” Alice Oseman (Wyd. Jaguar). Choć tytuł zdobył w Polsce niemałe grono miłośników już po premierze pierwszej części w 2021 roku, jego popularność od czasu serialowej ekranizacji wyraźnie wzrosła. Po raz kolejny nie zawiedli fani twórczości Remigiusza Mroza. Pod względem sprzedanych egzemplarzy jego najnowsza powieść „Obrazy z przeszłości. Seweryn Zaorski” (Wyd. Filia) ustąpiła tylko komiksowemu fenomenowi Oseman. W zestawieniu najpopularniejszych targowych tytułów wyróżnia się „Empuzjon” Olgi Tokarczuk (Wyd. Literackie) – pierwsza powieść pisarki po odebraniu przez nią Literackiej Nagrody Nobla. W trakcie Targów odbywała się przedsprzedaż powieści, a lista zainteresowanych okazała się dłuższa niż w przypadku większości dostępnych premier. Tuż za podium uplasował się „Ostatni śnieg” (Wyd. Agora) Rafała Paczesia. Przebojem stał się także „Powrót zabójców smoków” Brandona Mulla (Wyd. Wilga) – kontynuacja młodzieżowej serii „Smocza straż”.
 
Debaty w branżowym gronie na Scenie Forum
 
Targi Książki Empiku to nie tylko okazja do poznania literackich nowości, lecz także przestrzeń wymiany doświadczeń dla osób związanych zawodowo z rynkiem wydawniczym. W ramach branżowej sceny Forum odbyło się 12 webinarów i dyskusji, prowadzonych przez ekspertów Empiku i zaproszonych gości. Wzięło w nich udział ponad 700 osób. Głównymi tematami tej edycji Forum były m.in. cyfrowe formaty książek (audiobooki i e-booki), podcasty, nowoczesne formy promocji książek, trendy czytelnicze oraz zmiany na rynku książki w następstwie pandemii.
 
Już teraz Empik zaprasza na kolejną, 6. już odsłonę swoich Targów Książki, która odbędzie się od 12 do 25 października 2022 roku.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się