Festiwal Fantastyki Copernicon

Festiwal Fantastyki Copernicon

Festiwal Fantastyki Copernicon już od 13 września

Udostępnij

Copernicon to święto fanów fantastyki, literatury i popkultury odbywające się w samym centrum toruńskiej starówki. Zaplanowana na 13–15 września tegoroczna edycja będzie już dziesiątą odsłoną festiwalu. Początkowo niewielka, choć już od pierwszej edycji licząca się na arenie ogólnopolskiej impreza, w 2018 roku ugościła ponad 3500 uczestników, potwierdzając swoją pozycję jednego z największych festiwali fantastyki w kraju.

Na program Coperniconu każdego roku składa się blisko 1000 godzin atrakcji, takich jak prelekcje, pokazy, warsztaty, konkursy, koncerty, seanse filmowe i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Punkty programu podzielone są na bloki tematyczne i odbywają się w kilku lokalizacjach rozsianych po toruńskiej starówce. Uczestnicy festiwalu mogą odwiedzić między innymi budynki wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, takie jak Collegium Maximum, Collegium Minus czy Wydział Matematyki i Informatyki. W poprzednich latach festiwal gościł wiele znamienitych gości, takich jak Catherine Webb, Olga Gromyko, Andrzej Sapkowski, Jakub Ćwiek, Andrzej Pilipiuk, Robert M. Wegner, Grupa Filmowa Darwin i dziesiątki innych. Warto także wspomnieć, że od 2016 roku Copernicon miał zaszczyt trzykrotnie przeprowadzać w ramach festiwalu uroczystość wręczenia nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Podczas dziesiątej edycji imprezy planowanych jest jeszcze więcej wyjątkowych punktów programu i spotkań ze znanymi osobistościami świata literatury i popkultury.

Jedną z atrakcji, która co roku skupia największą uwagę, jest niewątpliwie cosplay – pokaz i konkurs strojów przygotowanych przez uczestników. Jury wybiera najlepsze przebrania i aranżacje, a ich autorzy otrzymują cenne nagrody. Niezmiennie ogromnym zainteresowaniem cieszą się również Fantastyczne Targi Popkultury, czyli zlokalizowana na rynku Nowomiejskim strefa targowa. Uczestnicy Festiwalu mogą skorzystać tam z oferty kilkudziesięciu fantastycznych wystawców i zdobyć wyjątkowe gadżety, koszulki, książki czy komiksy.

Hasło tegorocznej edycji Coperniconu – „Wszyscy jesteśmy fantastyczni!” – podkreśla niezwykły klimat imprezy.

Copernicon organizowany jest przez Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki THORN, a w jego ubiegłoroczną edycję zaangażowanych było aż 70 organizatorów i ponad 200 wolontariuszy – pasjonatów tematyki, którą się zajmują. Copernicon to prawdziwy karnawał wyobraźni!

Copernicon w liczbach:

  • 10 edycji,
  • 6 budynków festiwalowych,
  • 60 gości specjalnych w 2018 roku,
  • 70 organizatorów w 2018 roku,
  • 220 wolontariuszy w 2018 roku,
  • 1000 godzin atrakcji w 2018 roku,
  • 3500 uczestników w 2018 roku,
  • ponad 18 000 odwiedzających w ciągu 9 edycji festiwalu.

Festiwal Fantastyki Copernicon 2019 odbędzie się w Toruniu w dniach 13–15 września 2019 roku. Więcej szczegółów na stronie imprezy.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się