„Tajemniczy korespondent“, czyli premiera opowiadań Marcela Prousta

„Tajemniczy korespondent“, czyli premiera opowiadań Marcela Prousta

„Tajemniczy korespondent“, czyli premiera nieznanych opowiadań Marcela Prousta

Udostępnij

Paryskie wydawnictwo Éditions de Fallois zapowiedziało na październik wydanie niepublikowanych dotąd opowiadań Marcela Prousta

Prawie 100 lat po śmierci francuskiego pisarza ukaże się jego nowa publikacja. Tom „Le Mystérieux correspondant et autres nouvelles inédites” (co należy tłumaczyć jako „Tajemniczy korespondent i inne niepublikowane opowiadania”) będzie zawierał dziewięć nigdy dotychczas niewydanych opowiadań autora powieści „W poszukiwaniu straconego czasu”. Agencja AFP poinformowała, że owe krótkie historie Proust planował początkowo umieścić w swojej pierwszej, wydanej w 1896 roku książce „Pleasures and days” (fr. Les Plaisirs et les Jours), ale ostatecznie z tego zrezygnował.
Utwory odnalazł już w latach 50. XX wieku Bernard de Fallois, założyciel paryskiego wydawnictwa, ale on również odstąpił od publikacji. Dopiero po śmierci de Fallois w 2018 roku powzięta została decyzja o ich wydaniu.

Chociaż odnalezione opowiadania pochodzą z pierwszych lat pracy twórczej Prousta, to według wydawcy ich stylistyka przywodzi na myśl jego późniejsze publikacje, o czym świadczą chociażby celne metafory stosowane przez pisarza. Nie wiadomo, dlaczego francuski eseista pozostawił je nieopublikowane, a niektóre wręcz niedokończone. Można postawić pytanie, czy nie było to spowodowane poruszeniem ryzykownej jak na owe czasy tematyki fizycznej miłości oraz homoseksualizmu. 

Warto zauważyć, że Bernard de Fallois zasłynął odnalezieniem i opublikowaniem także innych dzieł Prousta – powieści „Jan Santeuil” oraz nieukończonego zbioru esejów „Przeciwko Sainte-Beuve'owi” – będących polemiką z krytykiem literackim Charles'em Augustinem Sainte-Beuve'em.

180-stronicowa książka „Le Mystérieux correspondant et autres nouvelles inédites”, która ukaże się 9 października 2019 roku, zostanie poszerzona o kopie oryginalnych stron zapisanych przez Marcela Prousta oraz opatrzona analizami i tekstami krytycznymi.

 

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się