Festiwal Grzesiuka w weekend w Warszawie

Festiwal Grzesiuka w weekend w Warszawie

Festiwal Grzesiuka w weekend w Warszawie

Udostępnij

W sobotę i niedzielę odbędzie się Festiwal Grzesiuka. Będzie to spotkanie z warszawskim folklorem, któremu patronuje autor książki „Boso, ale w ostrogach”.

W sobotę 11 maja w Teatrze Baza (ul. Podchorążych 39) odbędą się dwa spektakle „Ferajna”, pierwszy o godzinie 12, drugi o 14. O godz. 15 spod teatru „alegancko i z faszonem” ruszy korowód do parku Sieleckiego (trasa ulicami: Podchorążych – Gagarina – Sielecką – Chełmską). W parku w godz. 15.30–19 będzie można pośpiewać z Heńkiem Małolepszym, wziąć udział w konkursie „Piosenki ulicy” oraz posłuchać koncertu Orkiestry Podmiejskiej Stare Babice i Okolice oraz Justyny Jary i Aleganckiej Kapeli.

W niedzielę 12 maja w parku Sieleckim od godz. 12 odbywać się będą: spektakl dla dzieci „Słowik”, rozmowa Piotra Derlatki i Bartosza Janiszewskiego „(Nie)Pisarz Stanisław Grzesiuk”, gra miejska „Ferajna pamięta!”. Drugi dzień festiwalu muzycznie uatrakcyjnią występy: kapeli Sztajera (godz. 15), Duetu Małolepszy/Gruszczyński (godz. 16.30), Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej (godz. 18).

O godz. 12 w niedzielę ruszy też spacer śladami Stanisława Grzesiuka.

Na stronie Festiwalu Grzesiuka napisano: „Od 2016 roku organizujemy w parku Sieleckim niedzielne spotkania z miejskim folklorem. Patronuje nam postać Stanisława Grzesiuka z kilku powodów. Po pierwsze, wychowywał się nieopodal, na ul. Tatrzańskiej. Niedzielne popołudnia spędzał często właśnie tutaj – w parku Sieleckim, gdzie odbywały się zabawy taneczne. Wspomnienia ze swojej przedwojennej dzielnicy spisał w kultowej książce `Boso, ale w ostrogach`. Na mury zburzonej Warszawy przeniósł piosenki śpiewane kilka lat wcześniej, w zupełnie innej rzeczywistości. W audycjach radiowych przywoływał naturalny język warszawskich cwaniaczków, kupców, gazeciarzy. Bił od niego autentyzm, niezłomność, szczerość. Jego relacje do dzisiaj są jednymi z tych, które malują obraz polskiego dwudziestolecia międzywojennego”.

Stanisław Grzesiuk (1918-1963), z zawodu elektromechanik, znany jest jako bard biednego, robotniczego Czerniakowa. Folklor tej części Warszawy opisał w książce „Boso, ale w ostrogach” oraz uwiecznił na kilku płytach z piosenkami. Jest również autorem książek „Pięć lat kacetu”, w której opisał swoje wspomnienia z pobytu w obozach koncentracyjnych, oraz „Na marginesie życia”, wspomnień z lat powojennych, gdy chorował na gruźlicę.(PAP)

Autor: Tomasz Szczerbicki

szt/ miś/

żródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się