We wrocławskim Ossolineum odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Hłasce
Tablicę poświęconą pisarzowi Markowi Hłasce odsłonięto w środę w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Z okazji Roku Hłaski Ossolineum udostępniło też zwiedzającym pamiątki związany z pobytem autora „Pierwszego kroku w chmurach” we Wrocławiu.
Rok 2024, decyzją Sejmu RP, jest Rokiem Marka Hłaski. Z tej okazji w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu odsłonięto tablicę poświęconą pisarzowi. Od środy zwiedzający Ossolineum mogą również zobaczyć pamiątki po pisarzu związane z jego pobytem we Wrocławiu.
Autor „Pierwszego kroku w chmurach” mieszkał w stolicy Dolnego Śląska, na Sępolnie, przez klika lat od 1946 r. Ukończył tu szkołę podstawową, później uczył się w Legnicy i pracował w Bystrzycy Kłodzkiej. Z okresu wrocławskiego pochodzą m.in. rękopisy dzienników pisanych przez nastoletniego Hłaskę, które można zobaczyć w Ossolineum.
„Prezentujemy dużo pamiątek po Hłasce, które przekazała do Ossolineum jego kuzynka. To m.in. fotografie, paszport Hłaski i rękopisy jego dzieł” – powiedziała PAP rzeczniczka Ossolineum dr Katarzyna Uczkiewicz. Na wystawie można zobaczyć m.in. rękopis „Ósmego dnia tygodnia” czy „Bazy Sokołowskiej”.
W ramach obchodów Roku Marka Hłaski w środę i w czwartek odbędzie się w Ossolineum prelekcja dr Kamili Sowińskiej zatytułowana „Znałem tu wiele miejsc i wielu ludzi”, poświęcona wrocławskim i dolnośląskim wątkom biografii i twórczości pisarza. Zaplanowano też spacery śladami Hłaski we Wrocławiu.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ aszw/
źródło: https://dzieje.pl