We wrocławskim Ossolineum odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Hłasce

We wrocławskim Ossolineum odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Hłasce

We wrocławskim Ossolineum odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Hłasce

Udostępnij

Tablicę poświęconą pisarzowi Markowi Hłasce odsłonięto w środę w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Z okazji Roku Hłaski Ossolineum udostępniło też zwiedzającym pamiątki związany z pobytem autora „Pierwszego kroku w chmurach” we Wrocławiu.

Rok 2024, decyzją Sejmu RP, jest Rokiem Marka Hłaski. Z tej okazji w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu odsłonięto tablicę poświęconą pisarzowi. Od środy zwiedzający Ossolineum mogą również zobaczyć pamiątki po pisarzu związane z jego pobytem we Wrocławiu.

Autor „Pierwszego kroku w chmurach” mieszkał w stolicy Dolnego Śląska, na Sępolnie, przez klika lat od 1946 r. Ukończył tu szkołę podstawową, później uczył się w Legnicy i pracował w Bystrzycy Kłodzkiej. Z okresu wrocławskiego pochodzą m.in. rękopisy dzienników pisanych przez nastoletniego Hłaskę, które można zobaczyć w Ossolineum.

„Prezentujemy dużo pamiątek po Hłasce, które przekazała do Ossolineum jego kuzynka. To m.in. fotografie, paszport Hłaski i rękopisy jego dzieł” – powiedziała PAP rzeczniczka Ossolineum dr Katarzyna Uczkiewicz. Na wystawie można zobaczyć m.in. rękopis „Ósmego dnia tygodnia” czy „Bazy Sokołowskiej”.

W ramach obchodów Roku Marka Hłaski w środę i w czwartek odbędzie się w Ossolineum prelekcja dr Kamili Sowińskiej zatytułowana „Znałem tu wiele miejsc i wielu ludzi”, poświęcona wrocławskim i dolnośląskim wątkom biografii i twórczości pisarza. Zaplanowano też spacery śladami Hłaski we Wrocławiu.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ aszw/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się