"Festiwal” Jacka Świdzińskiego najlepszym polskim komiksem roku

"Festiwal” Jacka Świdzińskiego najlepszym polskim komiksem roku

"Festiwal” Jacka Świdzińskiego najlepszym polskim komiksem roku

Udostępnij

Podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi przyznano coroczne nagrody komiksowe. Najlepszym polskim komiksem został wybrany „Festiwal” Jacka Świdzińskiego wydany przez Kulturę Gniewu.

Nagroda przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi jest najważniejszą nagrodą w świecie polskiego komiksu. W tym roku przyznawało ją jury w składzie: Sylwia Kaźmierczak, Marta Kostecka, Marcin Kamiński, Piotr Kasiński, Rafał Kołsut, Jarosław Machała i Łukasz Mazur.

Nagrodę przyznano Świdzińskiemu „za niezwykle udane zmierzenie się z wyzwaniem sportretowania wydarzenia sprzed 70 lat z żywymi i autentycznymi emocjami, wprowadzenie nowej jakości do gatunku komiksu historycznego oraz nieustanny rozwój twórczy” – tak bowiem brzmiało uzasadnienie jurorów.

Wśród nominowanych do nagrody tytułów były rozważane tylko te, które wydano pomiędzy 33. a 34. Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier w Łodzi.

Ponadto podczas łódzkiego festiwalu rozstrzygnięto drugą edycję konkursu na projekt publikacji komiksowej. Przewodnicząca Katarzyna Witerscheim (zdobywczyni Grand Prix ubiegłorocznej edycji) oraz Katarzyna Kamieniarz, Wojciech Birek, Maciej Jasiński i Tomasz Tomaszewski przyznali następujące nagrody:

  • Grand Prix – Katarzyna Klas, „Botanica”
  • I miejsce – Marta Staciwy, „Jaka piękna jest Odessa”
  • II miejsce – Barbara Okrasa, „Zgierzę”
  • III miejsce – Anna Jarocka, „Kobro”

Przyznając Grand Prix jury jednogłośnie uznało, że praca Katarzyny Klas charakteryzuje się wyjątkową dojrzałością i oryginalnością graficznego stylu, zachwyca doborem kolorów, secesyjnych motywów, kompozycją plansz, ale również płynnością narracji. Ten przepiękny erotyk, romans czy też po prostu opowieść o namiętności i miłości wciąga czytelnika również na poziomie konceptu i scenariusza.

Z kolei nagroda dla najlepszego wydawcy trafiała w tym roku do wydawnictwa Mucha Comics. Ponadto słynny festiwalowy tytuł „doktora humoris causa” – a zatem Nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu – otrzymał w tym roku Bartosz Kurc.

źródło: Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się