Minister Gliński podpisał umowę założycielską utworzenia Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu

Minister Gliński podpisał umowę załoIstytutu Biblioteka Polska w Paryżu

Minister Gliński podpisał umowę założycielską utworzenia Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu

Udostępnij

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podpisał w poniedziałek w Paryżu umowę założycielską utworzenia Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu.

„To historyczna chwila dla Polski. Państwo polskie będzie finansować i wspierać Bibliotekę Polską w Paryżu. Umowa została podpisana na 50 lat” – powiedział minister Gliński.

„Polska spełnia swoje obowiązki względem dziedzictwa narodowego i Polonii. To jest dla nas bardzo ważne” – dodał minister. Po raz pierwszy Polska ma możliwość, dzięki znowelizowaniu ustaw, na finansowanie instytucji kultury funkcjonującej za granicą również w oparciu o prawo francuskie.

„Biblioteka Polska i Instytut będą w 100 proc. finansowana z budżetu państwa przy zachowaniu swojej niezależności. Było to możliwe dzięki połączeniu dwóch porządków prawnych: polskiego i francuskiego oraz dzięki wysiłkowi i pracy wielu osób i zaangażowaniu wielu instytucji i prawników” – podkreślił minister Gliński.

„Biblioteka Polska z prawie 200-letnią historią jest niezwykle istotnym elementem polskiego dziedzictwa kulturalnego i historii Polski z dziełami Mickiewicza i Chopina” – powiedział szef resortu kultury.

„Biblioteka Polska z prawie 200-letnią historią jest niezwykle istotnym elementem polskiego dziedzictwa kulturalnego i historii Polski z dziełami Mickiewicza i Chopina” – dodał szef resortu kultury.

Dyrektorem nowoutworzonego Instytutu został prof. Maciej Forycki. Instytut otrzyma finansowanie w wysokości 10 mln złotych z budżetu państwa.

Historię Biblioteki Polskiej w Paryżu przypomniał prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jan Ostrowski, wskazując, że działalność PAU została zawieszona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej i dopiero w 2003 r. przywrócono jej status oraz potwierdzono własność budynku, w którym znajduje się Biblioteka.

W 1893 r. przekazano na własność Akademii Umiejętności zbiór Biblioteki Polskiej w Paryżu. Pierwsze posiedzenie Akademii odbyło się 18 lutego 1873. Początkowo Akademia składała się z 3 wydziałów – filologicznego, historyczno-filozoficznego oraz matematyczno-przyrodniczego.

W 1893 r. przekazano na własność Akademii Umiejętności zbiór Biblioteki Polskiej w Paryżu. Pierwsze posiedzenie Akademii odbyło się 18 lutego 1873. Początkowo Akademia składała się z 3 wydziałów – filologicznego, historyczno-filozoficznego oraz matematyczno-przyrodniczego.

Po 1918 r. Akademię przekształcono w Polską Akademię Umiejętności. W 1948 władze komunistyczne ogłosiły zamiar powołania Polskiej Akademii Nauk, a wobec PAU zastosowano restrykcje: finansowe, cenzuralne, ograniczono jej kontakty z zagranicą, zablokowano wydawnictwa. Podczas uroczystości w Bibliotece Polskiej Gliński wręczył medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" prezesowi Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego prof. Piotrowi Zaleskiemu oraz mecenasowi Piotrowi Sadowny, zasłużonemu w pracach nad aktem założycielskim Instytutu.

Minister Gliński rozpoczął swoją wizytę w Paryżu od złożenia kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza, zaś po uroczystości w Bibliotece Polskiej odbyły się spotkania z Polonią w Ambasadzie RP w Paryżu

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ adj/

żródło:https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się