Zmarł Ireneusz Kania, eseista, tłumacz i poliglot

Zmarł Ireneusz Kania, eseista, tłumacz i poliglot

Zmarł Ireneusz Kania, eseista, tłumacz i poliglot

Udostępnij

W nocy zmarł Ireneusz Kania. Poliglota, wybitny tłumacz, pasjonat sportu, człowiek niezwykle skromny - poinformował w poniedziałek miesięcznik „Znak”.

Pan Ireneusz Kania to szczególna postać, legenda, tajemnicza postać naszego miasta. Laureat Nagród Miasta Krakowa, ale też zdobywca pucharu Krakowa w podnoszeniu ciężarów kilka dekad temu (…), człowiek-księga, człowiek-biblioteka, człowiek-Wieża Babel, choć to określenie nie jest najlepsze, bo nie można mówić w przypadku pana Ireneusza o pomieszaniu języków, a raczej o objaśnianiu języków, tłumaczeniu świata" - mówił pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski, kiedy w 2022 r. Ireneusz Kania odbierał nagrodę im. Kazimierza Wyki.

Był tłumaczem i autorem ponad 60 przekładów z kilkunastu języków, a jego ogromny dorobek translatorki obejmuje pozycje z dziedziny religioznawstwa, filozofii, teorii kultury i nauki, a także literatury pięknej. Przełożył dzieła m.in. Umberta Eco i Tybetańską Księgę Umarłych. Był znawcą filozofii buddyjskiej i kabały.

"Jego tłumaczenia towarzyszyły mi w tak wielu momentach życia. Sięgał po teksty ważne, niebanalne, stawiające wielkie wyzwanie. Wielka strata" - pożegnał Ireneusza Kanię w mediach społecznościowych Bartosz Szydłowski, dyrektor krakowskiego teatru Łaźnia Nowa.

"Był przyjacielem i regularnym czytelnikiem Miesięcznika. W ostatnim czasie byliśmy w stałym kontakcie, przygotowując wywiad o bardzo bliskim mu buddyzmie. Mimo szybkich postępów choroby, był spokojny" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych zespół miesięcznika "Znak".

W 1995 roku Ireneusz Kania otrzymał Nagrodę Polskiego PEN Clubu za przekład z literatury obcej na język polski, cztery lata później został uhonorowany Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za "Muttavali. Księga wypisów starobuddyjskich". Jeszcze w tym roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Ireneusz Kania urodził się 19 września 1940 r. w Wieluniu, mieszkał w Krakowie. "Przed wieloma laty upatrzyłem sobie to miasto na miejsce do życia, do tego, co będę robił, chociaż tego wówczas jeszcze nie wiedziałem. Jestem w tym mieście, ono w tej chwili jest moje, i zawsze bardzo mi zależało na tym, żeby uznało mnie za swojego. Widzę, że tak się stało i za to jestem bardzo wdzięczny" - mówił w ubiegłym roku w Krakowie.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ pat/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się