Jedność - Wakacje z książkami
3. Festiwal Literacki,„Autorzy i książki”

3. Festiwal Literacki,„Autorzy i książki”

Festiwal Literacki „Autorzy i książki”

Udostępnij

Spotkania z pisarzami, sejmik poetycki, a także wystawy i warsztaty literackie dla najmłodszych złożą się na rozpoczęty w czwartek 3. Festiwal Literacki „Autorzy i książki” w Białymstoku. Ma on podsumowywać to, co wydarzyło się w literaturze w Podlaskiem w minionym roku.

Festiwal „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” organizuje Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Potrwa on do soboty. Jak mówią organizatorzy, wspólnym mianownikiem festiwalu jest Podlaskie. Impreza skupia autorów, którzy związani są z tym regionem - tu tworzą, stąd pochodzą czy o nim piszą. To też dobra okazja, by podsumować to, co wydarzyło się w literaturze w regionie w minionym roku.

Pierwszy festiwalowy dzień, czwartek, dedykowany był w całości najmłodszym czytelnikom. Mogli oni wziąć udział w warsztatach literackich przygotowanych przez poetkę i autorkę książek dla dzieci Zofię Olek-Redlarską, podróżnika Marcina Obałka, znanego rysownika i autora komiksów Tomasza Samojlika. Odbyły się też spotkania z aktorami z Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Natomiast pracownicy Książnicy Podlaskiej zaprosili na warsztaty z elementami kodowania stworzone na bazie książki Grzegorza Kasdepke.

Natomiast dzisiejszy dzień będzie przebiegał pod hasłem poezji. Po raz pierwszy zorganizowany zostanie sejmik poetycki z udziałem poetów, literaturoznawców, wydawców i tłumaczy, podczas którego uczestnicy będą dyskutować o stanie poezji w regionie czy jej miejscu w dzisiejszych mediach. Odbędzie się też turniej jednego wiersza.

Festiwal zakończą w sobotę spotkania z pisarzami, Magdaleną Niedźwiedzką autorką powieści biograficznych i historycznych, byłym redaktorem naczelnym miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii”, autorem powieści i reportaży Piotrem Nesterowiczem oraz z pisarką i piosenkarką Natalią Fiedorczuk-Cieślak.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna Magia Podlasia oraz prezentacja książek wydanych w ubiegłym roku w województwie podlaskim.

W ocenie Andrzeja Kalinowskiego, prezesa Fundacji Sąsiedzi wydającej książki oraz organizującej targi książki w Białymstoku, literatura w Podlaskiem „ma się dobrze”, patrząc zarówno przez pryzmat tego, co się wydaje i ile się wydaje. Książek wydanych w ubiegłym roku było - jak mówił - ok. 300, nie tylko literatury, ale też prac naukowych czy publikacji albumowych. W jego ocenie, to nie jest zły wynik. Zauważył, że wzrasta aktywność społeczna, organizacji, które chcą wydawać publikacje, często pojedyncze tytuły, ale ważne dla lokalnej społeczności.

W ocenie Kalinowskiego, pewnym wyznacznikiem sytuacji literatury w Podlaskiem jest też nagroda literacka im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana przez prezydenta Białegostoku pisarzom związanym z miastem i regionem. Kalinowski zauważył, że od dwóch lat ta liczba zgłoszeń utrzymuje się na poziomie ok. 30 tytułów. „To były dwa dobre lata” - dodał.

Mówił też, że pisarze z regionu są zauważani w kraju, interesują się nimi duże wydawnictwa. Choć - jak podkreślił - literatura potrzebuje mecenasów i wciąż są książki, które potrzebują wsparcia, by się ukazać i zostać zauważonymi. „Są osoby, które mogą Podlasie pokazywać, promować, otwierać dla innych” - powiedział Kalinowski.

[źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się