Festiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie

Festiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie

Festiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie

Udostępnij

To wydarzenie dla każdej osoby, która lubi dobrą książkę – mówi Dominika Kossowska-Janik, organizatorka Festiwalu Literatury Azjatyckiej. Impreza odbywa się 18-19 listopada 2023 roku i po raz pierwszy jest organizowana przez Muzeum Azji i Pacyfiku.

Życie to długa i samotna droga i potrzebna jest interesująca książka, żeby znieść tę podróż” – to motto przewodnie tegorocznego Festiwalu Literatury Azjatyckiej, zaczerpnięte z książki „Złote czasy” autorstwa Wanga Xiaobo.

„Festiwal powstał z miłości do książek. Brakowało nam miejsca, gdzie moglibyśmy porozmawiać o literaturze azjatyckiej” – powiedziała PAP Dominika Kossowska-Janik, organizatorka festiwalu.

„Na początku tego roku zaczęliśmy organizować comiesięczne seminaria literackie w Muzeum Azji i Pacyfiku, podczas których omawiana była wybrana lektura. Ponieważ z czasem okazało się, że zainteresowanie prozą pozaeuropejską w Polsce rośnie, zdecydowaliśmy się zorganizować festiwal i wyjść poza grono stałych odbiorców. Chcielibyśmy dotrzeć również do osób, które wcześniej nie miały styczności z literaturą azjatycką, a dzięki festiwalowi będą mogły odkryć jej piękno” – dodała Kossowska-Janik.

Podczas Festiwalu Literatury Azjatyckiej odbędzie się seria spotkań i wykładów dotyczących nowości wydawniczych literatury azjatyckiej. Zaplanowane są również warsztaty, m.in. z projektowania ekslibrisu i pisania haiku.

Na festiwalu znajdzie się także część targowa ze stoiskami czołowych wydawnictw specjalizujących się w literaturze o tematyce azjatyckiej.

„Skupiamy się w tym roku na literaturze pięknej, ale warto zaznaczyć, że na festiwalu będą książki ze wszystkich gatunków, także literatury faktu. Dodatkowo zaprosiliśmy polskich autorów piszących o Azji, Piotra Milewskiego i Michała Górnego, którzy będą prezentować swoje książki, więc na festiwalu będzie okazja do zdobycia autografów” – powiedziała Kossowska-Janik.

„Literatura azjatycka jest bardzo różnorodna, dzięki czemu każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Są zarówno książki zakorzenione w lokalnej kulturze, jak i takie, które poruszają tematy uniwersalne. Chcemy pokazać, że literatura azjatycka wcale nie musi być daleka polskiemu czytelnikowi, nawet jeśli wyrasta w zupełnie innych tradycjach” – wytłumaczyła organizatorka.

Na festiwal zaproszone są także rodziny z dziećmi, dla których przewidziane są bajki mówione na wystawie stałej. W sobotę będzie to bajka indonezyjska, a w niedzielę – kazachska. „Zależy nam na pokazaniu, że literatura to nie tylko słowo pisane, ale także słowo mówione” – dodała Dominika Kossowska-Janik.

Jak podaje Muzeum Azji i Pacyfiku, Festiwal Literatury Azjatyckiej jest planowany jako wydarzenie cykliczne, które „z roku na rok będzie coraz większe”.

Festiwal odbywa się w najbliższy weekend w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp wolny. Pełny plan festiwalu dostępny jest na stronie organizatora.

źródło: PAP, Zofia Suwała

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna

 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się