Nie sztuka powiedzieć: uczmy dzieci miłości do literatury. Sztuką jest przekuć to w czyn, zwłaszcza teraz, gdy stara poczciwa książka musi rywalizować z bezlikiem urządzeń, o których nie śniło się filozofom. I Gutenbergowi też. Twórcy Festiwalu Literatury dla Dzieci, niesieni falą licznych wyrazów sympatii ze strony młodych i trochę starszych uczestników, znów zakasali rękawy i szykują program jakiego jeszcze nie było!
Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. W tym roku na festiwalu, nowościom z najwyższej półki będzie towarzyszyć nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej. Jak się okaże, zapominania zupełnie niesłusznie.
Program Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 będzie miał kilka wątków przewodnich:
- Od kołyski, czyli pasmo skierowane do dzieci w wieku do lat trzech. Czarnym koniem programu mogą okazać się warsztaty wokół klasycznych polskich wyliczanek. Choć te w żadnym razie nie wyczerpią tematu.
- Polska klasyka poetycka, a ta nie tylko Brzechwą i Tuwimem stoi. Nie wierzycie? To się zdziwicie!
- Oko na etno. Folk inspiruje nie od dziś, ale dopiero w czasie tegorocznej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci będzie mógł wybrzmieć w pełnej krasie. Nie tylko w literackim kontekście.
- Historie i historyjki. Przeszłość opowiedziana z literacką swadą przez wspaniałych pisarzy oczaruje, wciągnie po uszy, czasem zdziwi, częściej szczerze rozbawi.
- Nauka po godzinach. Cel: skonfrontować naukę z literaturą. Brzmi poważnie, ale nie o powagę tu chodzić będzie, a o świetną zabawę.
Rzecz jasna nie zabraknie i spotkań z wspaniałymi autorami literatury dziecięcej. Swój udział w Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 już potwierdziła szwedzka pisarka Åsa Lind, a także Grażyna Bąkiewicz, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Maleszka, Marcin Szczygielski, Adam Wajrak i Wojciech Widłak. Warsztaty plastyczne poprowadzą m.in. Ola Cieślak, Monika Hanulak i Tomasz Minkiewicz. A to dopiero początek.
Program Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 tworzyć będą również wieczorne czytanki, spektakle teatralne, gry miejskie oraz wystawy.
Na wszystkie wydarzenie festiwalowe wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. A te ruszą w Światowym Dniu Książki, czyli 23 kwietnia. Wówczas zostanie również ogłoszony dokładny program wydarzeń. Więcej informacji na stronie fldd.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/FestiwalLiteraturyDlaDzieci
W czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznana będzie również nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki roku 2016. W roku ubiegłym było to „Sto nóg stonogi Fruzi” Agnieszki Horubały z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry). Jaka książka zwycięży w tym roku dowiemy się w czerwcu w Krakowie. Natomiast już teraz pragniemy ogłosić, że od tej edycji festiwalu nagroda będzie fundowana przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wys. 10 000 zł oraz statuetkę Ferdynanda Wspaniałego.