,  Festiwal Literatury dla dzieci 2017

, Festiwal Literatury dla dzieci 2017

Festiwal Literatury dla Dzieci 2017

Udostępnij

Uwielbiany przez dzieci i rodziców, największy w Europie - Festiwal Literatury dla Dzieci, który w 2017 roku odbędzie się po raz czwarty. Wiosną odwiedzi Warszawę (16 - 21 maja), Gdańsk (30 maja - 3 czerwca) i Kraków (6 - 11 czerwca).

Nie sztuka powiedzieć: uczmy dzieci miłości do literatury. Sztuką jest przekuć to w czyn, zwłaszcza teraz, gdy stara poczciwa książka musi rywalizować z bezlikiem urządzeń, o których nie śniło się filozofom. I Gutenbergowi też. Twórcy Festiwalu Literatury dla Dzieci, niesieni falą licznych wyrazów sympatii ze strony młodych i trochę starszych uczestników, znów zakasali rękawy i szykują program jakiego jeszcze nie było!

Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. W tym roku na festiwalu, nowościom z najwyższej półki będzie towarzyszyć nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej. Jak się okaże, zapominania zupełnie niesłusznie.

Program Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 będzie miał kilka wątków przewodnich:

  • Od kołyski, czyli pasmo skierowane do dzieci w wieku do lat trzech. Czarnym koniem programu mogą okazać się warsztaty wokół klasycznych polskich wyliczanek. Choć te w żadnym razie nie wyczerpią tematu.
  • Polska klasyka poetycka, a ta nie tylko Brzechwą i Tuwimem stoi. Nie wierzycie? To się zdziwicie!
  • Oko na etno. Folk inspiruje nie od dziś, ale dopiero w czasie tegorocznej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci będzie mógł wybrzmieć w pełnej krasie. Nie tylko w literackim kontekście. 
  • Historie i historyjki. Przeszłość opowiedziana z literacką swadą przez wspaniałych pisarzy oczaruje, wciągnie po uszy, czasem zdziwi, częściej szczerze rozbawi.
  • Nauka po godzinach. Cel: skonfrontować naukę z literaturą. Brzmi poważnie, ale nie o powagę tu chodzić będzie, a o świetną zabawę.

Rzecz jasna nie zabraknie i spotkań z wspaniałymi autorami literatury dziecięcej. Swój udział w Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 już potwierdziła szwedzka pisarka Åsa Lind, a także Grażyna Bąkiewicz, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Maleszka, Marcin Szczygielski, Adam Wajrak i Wojciech Widłak. Warsztaty plastyczne poprowadzą m.in. Ola Cieślak, Monika Hanulak i Tomasz Minkiewicz. A to dopiero początek.

Program Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 tworzyć będą również wieczorne czytanki, spektakle teatralne, gry miejskie oraz wystawy.

Na wszystkie wydarzenie festiwalowe wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. A te ruszą w Światowym Dniu Książki, czyli 23 kwietnia. Wówczas zostanie również ogłoszony dokładny program wydarzeń. Więcej informacji na stronie fldd.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/FestiwalLiteraturyDlaDzieci

W czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznana będzie również nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki roku 2016. W roku ubiegłym było to „Sto nóg stonogi Fruzi” Agnieszki Horubały z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry). Jaka książka zwycięży w tym roku dowiemy się w czerwcu w Krakowie. Natomiast już teraz pragniemy ogłosić, że od tej edycji festiwalu nagroda będzie fundowana przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wys. 10 000 zł oraz statuetkę Ferdynanda Wspaniałego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się