Festiwal Małych Opowieści

Festiwal Małych Opowieści

Festiwal Małych Opowieści

Udostępnij

Opowiadaczy historii z Francji, Włoch, USA, Hiszpanii i Polski będzie można posłuchać na Festiwalu Małych Opowieści, który rozpocznie się dziś w Lublinie. Podczas imprezy zostanie podsumowany konkursu na krótką opowieść, odbędą się również spotkania z pisarzami.

W założeniu organizatorów, samorządowego Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, nowo powstały festiwal ma być miejscem spotkań miłośników opowieści oraz forum dyskusji i rozmów o różnych formach opowiadań, od najbardziej tradycyjnych do współczesnych, używających najnowszych technologii.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że festiwal narodził się z dyskusji o tym, jak budować tożsamość miasta, a jednocześnie indywidualizować ją. „Ważne opowieści dla ludzi budują im historyczność przeżyć. Sam uczestniczyłem w spotkaniach, na których byłem świadkiem, jak młodzi ludzie relacjonując to, co dziadkowie im przekazywali, bardzo emocjonalnie wiązali się ze swoją rodziną, miejscem zamieszkania" - powiedział we wtorek Żuk na konferencji prasowej.

„Będziemy chcieli zachęcać mieszkańców Lublina, turystów, każdego zainteresowanego do tego, aby opowiadać, bo dopóki opowiadamy, świat istnieje" - powiedziała koordynatorka festiwalu, Alina Bąk z Teatru NN.

Pierwsze trzy dni festiwalu wypełnią spektakle prezentowane przez artystów z różnorodnych kulturowo obszarów, którzy zaprezentują opowieści przygotowane według autorskich scenariuszy. Będą one tłumaczone na język polski.

Massimo Schuster z Włoch przedstawi opowieść „Wielka i prawdziwa historia Paladynów Francji", opartą na poematach rycerskich i motywach zaczerpniętych z teatru kukieł sycylijskich. Bruno de La Salle z Francji, będzie opowiadał i śpiewał historię „Czarodziejska wróżba", w stylu nawiązującym do tradycji średniowiecznych bardów. Z kolei Maria Isabel Gonzales Munoz z Hiszpanii opowie fragmenty „Don Kichota" Cervantesa, przeplatając narrację renesansowymi pieśniami i grą na akordeonie.

Amerykańska opowiadaczka Susan Stone zaprezentuje spektakl „Rodzinne historie: żydowskie opowieści z Polski", przygotowany na podstawie chasydzkich historii i ludowych bajek, żywych niegdyś w żydowskich społecznościach na ziemiach polskich. Polka Ewa Benesz przedstawi natomiast fragment „Pana Tadeusza", piątą księgę „Kłótnia".

Ostatniego dnia festiwalu, w sobotę, zaplanowano podsumowanie konkursu na krótką opowieść pod hasłem „Najważniejszy człowiek w moim życiu", który Teatr NN ogłosił przed kilkoma miesiącami we współpracy z Gazetą Wyborczą.

„Zebranych zostało ponad 1,6 tys. małych, ale tak naprawdę wielkich, opowieści ludzi, którzy nas otaczają. Chcemy je prezentować. Zamierzamy takie konkursy organizować corocznie, by dać impuls to tego, abyśmy wszyscy zastanowili się, czy sami nie znamy historii, które trzeba opowiedzieć" - dodała Bąk.

Gośćmi festiwalu będą polscy pisarze i reportażyści, m.in. Lidia Ostałowska, Jacek Dehnel, Mariusz Szczygieł.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się