Festiwal otwarcia Czytelni Słów i Dźwięków Elektra

Festiwal otwarcia Czytelni Słów i Dźwięków Elektra

Festiwal otwarcia Czytelni Słów i Dźwięków Elektra

Udostępnij

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na oficjalne otwarcie Czytelni Słów i Dźwięków Elektra, które odbędzie się w dniach 3-5 września. Otwarcie Elektry będzie miało charakter trzydniowego festiwalu, podczas którego odbędą się: giełda płytowa, konkursy, warsztaty, spektakle i koncerty.

Czytelnia Elektra to miejsce, które łączy w sobie funkcje salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu płytowego. To istna świątynia kultury analogowej, gdzie zarówno miłośnicy książek, jak i płyt winylowych poczują się jak w domu. Elektra to miejsce inspirujących spotkań i wymiany kulturalnych doświadczeń. To także miejsce relaksu, cichej pracy i przestrzeń do odkrywania literackiego i muzycznego uniwersum.

Podczas uroczystego otwarcia multiinstrumentalista Sambor Dudziński zagra koncert poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida, dając wyraz obecnej w Elektrze synergii literatury i muzyki. Marcin Świetlicki odwiedzi Elektrę ze swoim nowym projektem Morświn. Nie zabraknie wykonawców młodego pokolenia, reprezentowanego przez stołeczne ŻAL i Kuzugo. Ponadto warsztaty dla dorosłych z „Książką do Zrobienia” Aleksandry Cieślak oraz interaktywny spektakl adresowany do najmłodszej widowni. Ukoronowaniem trzydniowej imprezy będzie Koncert na gramofony, patefony i inne adaptery będący reinterpretacją koncertu, który odbył się przy Elektoralnej 12 w 1994 roku.
 
Czym jest Czytelnia Elektra?
 
Czytelnia Elektra to miejsce, które łączy w sobie funkcje salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu płytowego. To istna świątynia kultury analogowej, gdzie zarówno miłośnicy książek, jak i płyt winylowych poczują się jak w domu. Elektra to miejsce inspirujących spotkań i wymiany kulturalnych doświadczeń. To także miejsce relaksu, cichej pracy i przestrzeń do odkrywania literackiego i muzycznego uniwersum.

Na zbiory Elektry składają się bogaty księgozbiór i płytoteka, z których każdy może skorzystać bezpłatnie, na zasadach wolnego dostępu.
Część zbiorów książkowych pochodzi z dawnej biblioteki, a wśród nich legendarna seria „celofanowa” PIW-u, biografie kompozytorów wydane przez PWM czy niezapomniane zbiory listów Norwida i Krasińskiego. Oczywiście Czytelnia Elektra to również nowości. Księgozbiór współczesny to wyjątkowe, unikalne wydawnictwa, albumy, katalogi wystaw, artbooki i powieści graficzne, przykłady najlepszych projektów graficznych i ilustracji książkowej z ostatnich lat.

W Elektrze znaleźć można także stale powiększający się zbiór płyt winylowych, które w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans! Płytoteka Czytelni to przekrój przez wszystkie gatunki i style muzyczne, z naciskiem na muzykę polską, w szczególności jazz, folk, funk i alternatywę. Miłośnicy czarnego złota znajdą tutaj zarówno ciekawe wydania znanych albumów, wybór najciekawszych tytułów od polskich wytwórni niezależnych, jak i legendarne serie wydawnicze (Polish Jazz, Biały Kruk Czarnego Krążka, etc.). Z kolei w zbiorach specjalnych Elektry znajdują się takie perełki jak limitowane edycje, pierwsze wydania, a nawet test-pressy wielu wyjątkowych albumów.
Elektra to także miejsce spotkań literackich i wydarzeń muzycznych. Scena dla działań kultury niezależnej, eksperymentalnej.

Do dyspozycji gości Czytelni przygotowanych zostało kilkanaście wygodnych miejsc do lektury i relaksu, sześć stanowisk do pracy z laptopem i trzy stanowiska do odsłuchu płyt. Ponadto Elektra wyposażona jest w audiofilski system audio do wspólnego słuchania muzyki.Tu odpoczniesz w wygodnym fotelu, z filiżanką aromatycznej kawy i skryjesz przed zgiełkiem miasta w otoczeniu słów i dźwięków.

Team Elektry:

 

Festiwal otwarcia

3 września, piątek, 18:30 (obowiązują zaproszenia)

>> Sambor Dudziński Trio – Norwid Nawinylu <<
Utwory Cypriana Kamila Norwida w kompozycjach muzyczno-dźwiękowych przygotowane specjalnie na otwarcie Elektry i zagrane premierowe przez Sambor Dudziński Trio.
>> Uroczystość otwarcia Elektry <<
Dj Risky – oprawa muzyczna

4 września, sobota

>> Giełda płytowa i Targi Małych Wydawców <<
10:00-17:00, sala Elektorska, hol główny
Najlepsze stołeczne sklepy płytowe i niezależne wytwórnie płytowe z całego kraju zebrane w jednym miejscu, aby wszyscy miłośnicy „czarnego złota” mogli powiększyć swoje domowe kolekcje płytowe.
Soul Service Dj Team – oprawa muzyczna.
>> Kuzugo – koncert <<
18:00, sala Widowiskowa (obowiązują bezpłatne wejściówki)
Ambientowa improwizacja na elektronikę, gitarę i głos, tworzona przez Zuzannę Koftę, oraz Jakuba Buchnera.
>> ŻAL - koncert <<
Duet elektroniczno - wokalno - gitarowy, tworzony przez syntezatorzyste Aleksandra Żurowskiego oraz gitarzysto-wokalistę Jakuba Buchnera.
19:30, sala Widowiskowa (obowiązują bezpłatne wejściówki)
 
>> Morświn - koncert << 
21:00, Czytelnia Elektra (obowiązują bezpłatne wejściówki)
Zespół, który tworzą Marcin Świetlicki, Małgorzata Tekli Tekiel i Paulina Owczarek, zagra kameralny koncert w samej Elektrze.
5 września, niedziela
>> Giełda płytowa i targi niezależnych wytwórni <<
10:00-17:00, sala Elektorska (obowiązują bezpłatne wejściówki)
Najlepsze stołeczne sklepy płytowe i niezależne wytwórnie zebrane w jednym miejscu, aby wszyscy miłośnicy „czarnego złota” mogli powiększyć swoje domowe kolekcje płytowe.
Soul Service Dj Team – oprawa muzyczna.
>> „tu byłam/tu byłem. Esej obrazkowy.” – warsztaty <<
11:00-14:00, Czytelnia Elektra
Warsztaty dla dorosłych z „Książką do Zrobienia” Aleksandry Cieślak.
 Inauguracja „Performatywnego Klubu Książki” w Elektrze.
>> „Księga Życia” – Spektakl <<
16:00-17:00, Elektra (obowiązują bezpłatne wejściówki)
Interaktywny spektakl adresowany do najmłodszej widowni. Historia ukazana w przedstawieniu opowiada o przemianach następujących w przyrodzie oraz o naszym z nią połączeniu.
>> „Koncert na gramofony, patefony i inne adaptery” <<
18:00, sala Widowiskowa (obowiązują bezpłatne wejściówki)
Wyjątkowy pokaz najstarszych urządzeń odtwarzających muzykę. Na scenie zamiast muzyków pojawią się ponad stuletnie gramofony, patefony, fonografy i inne adaptery. Koncert jest remake’iem pokazu, który odbył się przy Elektoralnej 12 w 1994 roku.

Współorganizatorem koncertu jest skład gramofonów i patefonów DoGramofonu.pl.

Wybrane wydarzenia z tłumaczeniem na polski język migowy i pętlą indukcyjną.
 
Ze zbiorów Czytelni można korzystać na miejscu, na zasadach wolnego dostępu.W okresie jesień/zima 2021, Elektra będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna informacja dostępna na biurze prasowym Mazowieckiego instytutu Kultury pod poniższym linkiem:

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się