W REBIS-ie: Skazana, Ewa Ornacka - książka oraz serial na Player
Dom Wydawniczy REBIS poleca najnowszą publikację Ewy Ornackiej - "Skazana" - wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet. Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić
Na motywach niniejszej książki (wydanej przez REBIS w 2018 roku pod tytułem Skazane na potępienie) powstał scenariusz serialu Skazana dla Player z Agatą Kuleszą w roli głównej.
Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron gazet. Jaki los spotkał za więziennymi murami matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę ze zgromadzenia boromeuszek? Jak traktowane są „dziecioboje” i czy to dobrze być „księżniczką na zamku”? Co to znaczy trafić na „dźwięki” lub do „świńskiego transportu”? Czy za kratami możliwe są burzliwe romanse i seks?
Więzienia dla kobiet to w naszej literaturze faktu teren wciąż nieodkryty. Teraz mamy okazję przyjrzeć się mu z bliska. Narratorką najnowszej książki Ewy Ornackiej i jej rozmówczynią jest Beata Krygier, skazana prawniczka, która niegdyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a potem sama trafiła do więzienia.
Kilka słów o autorce:
Ewa Ornacka – dziennikarka śledcza i scenarzystka, autorka reportaży telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz książek o polskiej mafii. W 2001 roku dotarła do najpilniej strzeżonego przez policję świadka koronnego Masy, za którego głowę świat przestępczy oferował milion dolarów. Namówiła go, by stanął przed kamerą. Tak powstał pionierski serial dokumentalny Alfabet mafii, a po latach – Kobiety i mafia. W 2007 roku, jako jedyna w historii polskiego dziennikarstwa śledczego, została objęta ochroną Centralnego Biura Śledczego i wywieziona z miejsca zamieszkania. W 2019 pokłosiem jej reportaży było uchylenie przez Sąd Najwyższy wyroku skazanemu na dożywocie Arkadiuszowi Krasce, który spędził w więzieniu blisko 20 lat za mafijne zabójstwa. Historię tę opisała w książce Wrobiony w dożywocie (REBIS 2019).
Nagrodzona przez środowisko dziennikarskie Srebrną Kaczką SDRP za odwagę w publikacjach o mafii, a także nagrodą studentów dziennikarstwa Motywatory.