W REBIS-ie: Skazana, Ewa Ornacka - książka oraz serial na Player

W REBIS-ie: Skazana, Ewa Ornacka - książka oraz serial na Player

W REBIS-ie: Skazana, Ewa Ornacka - książka oraz serial na Player

Udostępnij

Dom Wydawniczy REBIS poleca najnowszą publikację Ewy Ornackiej - "Skazana" - wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet. Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić

Na motywach niniejszej książki (wydanej przez REBIS w 2018 roku pod tytułem Skazane na potępienie) powstał scenariusz serialu Skazana dla Player z Agatą Kuleszą w roli głównej.

Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron gazet. Jaki los spotkał za więziennymi murami matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę ze zgromadzenia boromeuszek? Jak traktowane są „dziecioboje” i czy to dobrze być „księżniczką na zamku”? Co to znaczy trafić na „dźwięki” lub do „świńskiego transportu”? Czy za kratami możliwe są burzliwe romanse i seks?

Więzienia dla kobiet to w naszej literaturze faktu teren wciąż nieodkryty. Teraz mamy okazję przyjrzeć się mu z bliska. Narratorką najnowszej książki Ewy Ornackiej i jej rozmówczynią jest Beata Krygier, skazana prawniczka, która niegdyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a potem sama trafiła do więzienia.            

Kilka słów o autorce:

Ewa Ornacka – dziennikarka śledcza i scenarzystka, autorka reportaży telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz książek o polskiej mafii. W 2001 roku dotarła do najpilniej strzeżonego przez policję świadka koronnego Masy, za którego głowę świat przestępczy oferował milion dolarów. Namówiła go, by stanął przed kamerą. Tak powstał pionierski serial dokumentalny Alfabet mafii, a po latach – Kobiety i mafia. W 2007 roku, jako jedyna w historii polskiego dziennikarstwa śledczego, została objęta ochroną Centralnego Biura Śledczego i wywieziona z miejsca zamieszkania. W 2019 pokłosiem jej reportaży było uchylenie przez Sąd Najwyższy wyroku skazanemu na dożywocie Arkadiuszowi Krasce, który spędził w więzieniu blisko 20 lat za mafijne zabójstwa. Historię tę opisała w książce Wrobiony w dożywocie (REBIS 2019).

Nagrodzona przez środowisko dziennikarskie Srebrną Kaczką SDRP za odwagę w publikacjach o mafii, a także nagrodą studentów dziennikarstwa Motywatory.

 Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha
Monika
Serial na player cudowny i oglądam każdy odcinek. Zamówię sobie na pewno ksiażkę, może taki prezent Mikołajkowy będzie fajny.

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się