Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor” już po raz dwunasty

Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor” już po raz dwunasty

Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor” już po raz dwunasty

Udostępnij

Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor”, poświęcony trzem wybitnym postaciom światowego teatru wywodzącym się z Rzeszowa i z Podkarpacia, odbędzie się w ostatnich dniach listopada w Rzeszowie. W programie 12. edycji wydarzenia znalazły się spektakle, prelekcje, wystawa, spotkania z twórcami.

W środę (20 listopada) organizatorzy festiwalu na konferencji prasowej przedstawili program wydarzenia.

Dyrektor artystyczna festiwalu Aneta Adamska-Szukała przypomniała, że organizowane od 2011 roku „Źródła Pamięci. Grotowski–Kantor–Szajna” to „niecodzienne wydarzenie naukowo-artystyczne wypełnione spotkaniami z ludźmi sztuki, zainspirowanymi ideami wielkiej trójki reformatorów światowego teatru pochodzących z Rzeszowa i Podkarpacia – Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny”.

„Jak co roku zaprosiliśmy zespoły i indywidualnych twórców, dla których te nazwiska są inspiracją w twórczości i mają ogromne znaczenie osobiste. W programie festiwalu znalazło się wiele różnorodnych wydarzeń z pogranicza teatru, performance’u i sztuk plastycznych” – przekazała Adamska-Szukała.

Dodała, że hasłem przewodnim tegorocznych „Źródeł Pamięci” jest „czas niepokoju”.

Organizatorzy podkreślili, że dziedzictwo wielkich reformatorów teatru okazuje się wciąż żywe i inspirujące dla kolejnych pokoleń reżyserów, aktorów, teatrologów, a także dramatopisarzy. W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa od 28 do 30 listopada znalazło się pięć spektakli, w tym premierowa „Dziewczynka z zapałkami” w wersji pantomimicznej, na którą widzów od lat siedmiu zaprosi Teatr Maska z Rzeszowa.

W trakcie kolejnych festiwalowych wieczorów publiczność obejrzy jeszcze seans teatralny Moniki Wachowicz i Jarosława Freta pt. „Szeol”, powstały z inspiracji i fascynacji III symfonią Henryka Góreckiego, zwaną „Symfonią Pieśni żałosnych”; spektakl „Voices” łączący elementy teatru i muzyki, w wykonaniu Teatru Brama z Goleniowa (woj. zachodniopomorskie); przedstawienie zainspirowane estetyką i konwencją niemieckiego kabaretu lat 30. XX w. „Umarłam ze szczęścia”, które pokaże Teatr A Part z Katowic.

Na zakończenie „Źródeł Pamięci” Teatr Przedmieście z Rzeszowa zaprezentuje spektakl „Makbet. Głosy z ciemności”, który znalazł się wśród pięciu przedstawień wybranych do finału konkursu o Złotego Yoricka na 28. Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2024.

Oprócz przedstawień teatralnych w programie festiwalu znalazły się jeszcze prelekcje na temat „Wątków szekspirowskich w twórczości Grotowskiego, Kantora i Szajny”; otwarcie wystawy malarstwa „Zaczynam zawsze od oczu” Macieja Śliwiaka oraz spotkanie z udziałem zaproszonych gości pt: „Nasi mistrzowie – inspiracje i drogowskazy”.

Organizatorami festiwalu są: Urząd Miasta Rzeszowa, Teatr Maska i Teatr Przedmieście.

Festiwal został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU.(PAP)

api/ aszw/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się