Rasa Rimickaite laureatką Nagrody im. Stanisława Vincenza
Rasa Rimickaite, kulturoznawczymi i tłumaczka, była attaché kulturalna Litwy w Polsce, odebrała we wtorek Nagrodę im. Stanisława Vincenza, przyznawaną przez Radę Miasta Krakowa.
Wieczorna gala wręczenia nagrody, którą honorowane są osoby zasłużone w popularyzacji kultury Europy Środkowej i Wschodniej oraz w budowaniu dialogu międzykulturowego, odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w ramach trwającego tam IX Kongresu Open Eyes Economy Summit.
Jakub Kosek, przewodniczący Rady Miasta Krakowa i kapituły nagrody podkreślił w uzasadnieniu, że działalność Rimickaite doskonale wpisuje się w idee patrona nagrody. „Kapituła doceniła pani szeroką działalność publiczną […] tworzenie mostów porozumienia pomiędzy Polską i Litwą, mostów trwałych, odpornych na polityczne zawirowania” – wskazał Kosek.
Według niego laureatka „w sposób piękny buduje i wspiera naszą polsko-litewską małą ojczyznę, jakim jest nasz subregion europejski”. „Ta praca od lat poprawia relacje między Polską i Litwą, buduje pozytywny obraz obydwu państw i na Litwie i w Polsce” - podkreślił Kosek.
Laureatka – zaznaczyła kapituła - została także wyróżniona za promocję dziedzictwa Czesława Miłosza oraz realizację licznych polsko-litewskich projektów kulturalnych.
Rasa Rimickaite dziękując za nagrodę wyznała, że jest poruszona i ogromnie wdzięczna za zaszczytne wyróżnienie i wysoką oceną jej działalności. „Minęło 20 lat jak jestem i działam w Polsce. Kiedy przyjechałam do kraju obcej mi mowy nie wiedziałam o Polsce dosłownie nic (…). Moim "złotym snem" wówczas była starożytna Grecja, Jerozolima, Platon, Sokrates (… ). Złote sny jednak zwyciężyć mogą tylko inne złote sny i właśnie takim snem stała się dla mnie Polska i polska kultura” - wyznała.
Rasa Rimickaite jest absolwentką Uniwersytetu Wileńskiego i Szkoły Nauk Społecznych PAN w Warszawie. Od lat zaangażowana w rozwijanie współpracy kulturalnej między Polską a Litwą. Wśród jej najważniejszych osiągnięć kapituła wymieniła m.in. organizację prezentacji „Litwa w Krakowie” (2015), udział w otwarciu Schodów Miłosza w Krakowie (2019) czy promocję litewskiej literatury podczas Festiwalu Conrada.
Nagroda im. Stanisława Vincenza kontynuuje tradycję wcześniejszego wyróżnienia „Nowa Kultura Nowej Europy”, przyznawanego w latach 2005–2019. Obecna forma nagrody, ustanowiona w 2020 roku, stanowi wyraz uznania dla osób promujących wartości kulturowe regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zgodne z ideami Stanisława Vincenza – pisarza, myśliciela i orędownika dialogu międzykulturowego. Do tej pory jej laureatami byli: Oleg Sencow (2020), Wojciech Ornat (2021), Oksana Zabużko (2022), prof. Cezary Obracht-Prondzyński (2023).(PAP)
rgr/ aszw/
źródło: https://dzieje.pl