Rasa Rimickaite laureatką Nagrody im. Stanisława Vincenza

Rasa Rimickaite laureatką Nagrody im. Stanisława Vincenza

Rasa Rimickaite laureatką Nagrody im. Stanisława Vincenza

Udostępnij

Rasa Rimickaite, kulturoznawczymi i tłumaczka, była attaché kulturalna Litwy w Polsce, odebrała we wtorek Nagrodę im. Stanisława Vincenza, przyznawaną przez Radę Miasta Krakowa.

Wieczorna gala wręczenia nagrody, którą honorowane są osoby zasłużone w popularyzacji kultury Europy Środkowej i Wschodniej oraz w budowaniu dialogu międzykulturowego, odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w ramach trwającego tam IX Kongresu Open Eyes Economy Summit.

Jakub Kosek, przewodniczący Rady Miasta Krakowa i kapituły nagrody podkreślił w uzasadnieniu, że działalność Rimickaite doskonale wpisuje się w idee patrona nagrody. „Kapituła doceniła pani szeroką działalność publiczną […] tworzenie mostów porozumienia pomiędzy Polską i Litwą, mostów trwałych, odpornych na polityczne zawirowania” – wskazał Kosek.

Według niego laureatka „w sposób piękny buduje i wspiera naszą polsko-litewską małą ojczyznę, jakim jest nasz subregion europejski”. „Ta praca od lat poprawia relacje między Polską i Litwą, buduje pozytywny obraz obydwu państw i na Litwie i w Polsce” - podkreślił Kosek.

Laureatka – zaznaczyła kapituła - została także wyróżniona za promocję dziedzictwa Czesława Miłosza oraz realizację licznych polsko-litewskich projektów kulturalnych.

Rasa Rimickaite dziękując za nagrodę wyznała, że jest poruszona i ogromnie wdzięczna za zaszczytne wyróżnienie i wysoką oceną jej działalności. „Minęło 20 lat jak jestem i działam w Polsce. Kiedy przyjechałam do kraju obcej mi mowy nie wiedziałam o Polsce dosłownie nic (…). Moim "złotym snem" wówczas była starożytna Grecja, Jerozolima, Platon, Sokrates (… ). Złote sny jednak zwyciężyć mogą tylko inne złote sny i właśnie takim snem stała się dla mnie Polska i polska kultura” - wyznała.

Rasa Rimickaite jest absolwentką Uniwersytetu Wileńskiego i Szkoły Nauk Społecznych PAN w Warszawie. Od lat zaangażowana w rozwijanie współpracy kulturalnej między Polską a Litwą. Wśród jej najważniejszych osiągnięć kapituła wymieniła m.in. organizację prezentacji „Litwa w Krakowie” (2015), udział w otwarciu Schodów Miłosza w Krakowie (2019) czy promocję litewskiej literatury podczas Festiwalu Conrada.

Nagroda im. Stanisława Vincenza kontynuuje tradycję wcześniejszego wyróżnienia „Nowa Kultura Nowej Europy”, przyznawanego w latach 2005–2019. Obecna forma nagrody, ustanowiona w 2020 roku, stanowi wyraz uznania dla osób promujących wartości kulturowe regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zgodne z ideami Stanisława Vincenza – pisarza, myśliciela i orędownika dialogu międzykulturowego. Do tej pory jej laureatami byli: Oleg Sencow (2020), Wojciech Ornat (2021), Oksana Zabużko (2022), prof. Cezary Obracht-Prondzyński (2023).(PAP)

rgr/ aszw/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się