Finał Narodowego Czytania w Polskim Radiu

Finał Narodowego Czytania w Polskim Radiu

Finał Narodowego Czytania w Polskim Radiu

Udostępnij

W tym roku finał Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę 7 września – tradycyjnie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tematem są Nowele Polskie”. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką dokonali wyboru z ponad stu tytułów zaproponowanych przez Polaków. Autorami tekstów są: Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Rzewuski, Stefan Żeromski, Bruno Schulz oraz nobliści Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz. Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy poświęcony Narodowemu Czytaniu, a wszystkie anteny publicznego nadawcy będą transmitować i relacjonować finał akcji.

W serwisie narodoweczytanie2019.polskieradio.pl będzie można zapoznać się z tekstami czytanych w trakcie finału narodowych nowel. – Zaprezentujemy wszystko, co dzieje w Polskim Radiu wokół Narodowego Czytania, przypomnimy też poprzednie edycje. Ponadto w serwisie i na stronie polskieradio.pl dostępna będzie transmisja wideo z Ogrodu Saskiego – informuje Izabela Zabłocka z portalu PolskieRadio.pl.

Narodowe Czytanie będą transmitować również wszystkie anteny Polskiego Radia.

W radiowej Jedynce emitowana będzie główna część wydarzeń w Ogrodzie Saskim. Uroczyste otwarcie wydarzenia przez parę Prezydencką odbędzie się o godz. 11.00, ale Program 1 już w porannych godzinach zaprezentuje fragmenty nowel w interpretacji aktorów występujących w radiowej interpretacji „Wiedźmina”. W relacjach w paśmie „Lata z Radiem” (godz. 9.00-12.00) zaplanowano m.in. rozmowy z reżyserem, scenarzystą i aktorami biorącymi udział w przedsięwzięciu oraz widzami. Finał czytelniczego święta poprowadzi Marcin Kusy – wicedyrektor i szef muzyczny radiowej Jedynki.

W sobotę 7 września Program 2 Polskiego Radia będzie w Białymstoku ze swoją sztandarową, wakacyjną akcją plenerową „Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39”, gdzie tematyką audycji nawiąże również do Narodowego Czytania.

Szeroko wydarzenie transmitować i relacjonować będzie radiowa Trójka – w godz. 6.00-18.00 na antenie pojawią się wejścia reporterskie. Warto dodać, że w sierpniu Program 3 uruchomił specjalny cykl „Narodowe Czytanie. Rozgrzewka” i ogłosił – wraz z Narodowym Centrum Kultury – konkurs dla słuchaczy „I Ty możesz poczytać Polakom”, w którym mogli oni wygrać udział w finale akcji. W efekcie czworo laureatów będzie miało zaszczyt stanąć w sobotę na scenie obok pary prezydenckiej oraz najlepszych aktorów i wraz z nimi przeczytać fragment jednej z polskich nowel.

Wejść reporterskich i relacji nie zabraknie również w Czwórce, Polskim Radiu 24, Polskim Radiu Dzieciom i Radiu dla Zagranicy – w tym ostatnim pojawi się m.in. relacja z finału Narodowego Czytania w Wilnie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się