Siódemka nominowanych do Nagrody Nike 2019

Siódemka nominowanych do Nagrody Nike 2019

Siódemka nominowanych do Nagrody Nike 2019

Udostępnij

Cztery powieści, dwie książki reporterskie i biografia oraz ich autorzy - znani pisarze młodego i średniego pokolenia to finałowa siódemka tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Kaczorowski, Kołodziejczyk, Rejmer, Rudzka, Strachota. Szczygieł czy Twardoch? - tego, kto decyzją jury zostanie 23. laureatem Nike, dowiemy się już w niedzielę 6 października br. Na swoich faworytów mogą też głosować czytelnicy „Gazety Wyborczej" i Wyborcza.pl w specjalnym plebiscycie.

Dziś - w piątek, 6 września br. „Gazeta Wyborcza" i Wyborcza.pl zaprezentowały finałową siódemkę Nagrody Nike 2019. Wyboru spośród kilkuset książek dokonało jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna i Marek Zaleski (przewodniczący).
 
 
Wśród tegorocznych finalistów Nagrody Nike są autorzy znani i bardzo znani, w większości z dużym dorobkiem, wielokrotnie nagradzani w innych konkursach:
 
- Aleksander Kaczorowski - „Ota Pavel. Pod powierzchnią", Czarne, Wołowiec (biografia)
 
- Marcin Kołodziejczyk - „Prymityw. Epopeja narodowa", Wielka Litera, Warszawa (powieść)
 
- Małgorzata Rejmer - „Błoto słodsze niż miód", Czarne, Warszawa (reportaż)
 
- Zyta Rudzka - „Krótka wymiana ognia", WAB, Warszawa (powieść)
 
- Juliusz Strachota - „Turysta polski w ZSRR", korporacja ha!art., Kraków (powieść)
 
- Mariusz Szczygieł - „Nie ma", Dowody na Istnienie, Warszawa (reportaż)
 
- Szczepan Twardoch - „Królestwo", Wydawnictwo Literackie, Kraków (powieść)
 
Decyzję o tym, kto zostanie laureatem nagrody Nike 2019, jury podejmie w dniu wręczenia nagrody - w niedzielę, 6 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „NIKE" i „Gazeta Wyborcza", fundatorem Fundacja Agory. 
 
Oprócz jurorów swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej" - już teraz mogą oni oddawać głosy na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2019 na stronie Wyborcza.pl/plebiscytnike. Redakcja dziennika zaprasza ich również do udziału w konkursie na recenzję książki. Autor najciekawszego tekstu o długości do 2 tys. znaków wygra voucher na wycieczkę o wartości 5 tys. zł. 
Plebiscyt Nike Czytelników i konkurs na recenzję trwają od 6 września do 1 października do godz. 15.00.
„Gazeta Wyborcza" ogłosi laureata Nike Czytelników na swoich łamach na dzień przed galą Nagrody Nike - 5 października br.  Zwycięzca konkursu na recenzję zostanie wskazany podczas uroczystej gali 6 października 2019 r, a fragmenty recenzji ukażą się w „Gazecie Wyborczej" dzień później. 
 
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.
Laureatem Nagrody Nike w 2018 r. został Marcin Wicha za książkę „Rzeczy których nie wyrzuciłem".
 
 
Więcej informacji: Nike.org.pl
Nagroda Literacka Nike na Facebooku

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się