Nagroda Literacka Orfeusz 2017

Nagroda Literacka Orfeusz 2017

Gala Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki 2016 roku.

Udostępnij

Gala tegorocznej, szóstej edycji Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz już za nami. Laureatką Orfeusza została Małgorzata Lebda, Orfeusz Mazurski trafił do Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej.



  
Tegorocznych laureatów wybrało jury w składzie: prof. Jarosław Ławski, Janusz Drzewucki, Antoni Libera i Bronisław Maj, nagradzając Orfeuszem tom Małgorzaty Lebdy pt. „Matecznik”. Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymała Alicja Bykowska-Salczyńska za tomik „Cno”.

-
Świat poetycki "Matecznika" istnieje przedziwnie mocno, intensywnie, pewnie. Jest konkretny. Wypełniają go rzeczywiste krajobrazy i miejsca; zaludniają – znane nawet z imienia – postacie. Poetyckie obrazy i historie – w tym ich tajemnicza siła – są tak sugestywne, widzialne i dotykalne, że jawią się jako konieczna, jedyna, niejako naturalna wizja rzeczywistości. To wizja i rzeczywistość niekiedy zachwycająca, urzekająca; niekiedy przerażająca, mroczna. Porażająca mrocznym pięknem - mówił w laudacji na cześć laureatki dr Bronisław Maj.
 


Prof. Jarosław Ławski w laudacji o tomiku Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej mówił m.in.: "Tomik Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej, poetki i autorki słuchowisk radiowych, związanej miejscem urodzenia z Ostródą, a pracy z Olsztynem, jest poetycką wyprawą w przestrzeni i czasie. Wyprawą w czas, gdy Warmię zasiedlali uciekinierzy z Wołynia, ocaleni z rzezi, kiedy tę Warmię opuszczali ostatni Warmiacy i Niemcy. Jest to podróż w przestrzeń: na Wołyń, śladami dziadków i mamy, podróz tej, która „nie urodziła się Tam”.

Z
godnie z tradycją, sobotnia (1 lipca) uroczystość była jednocześnie inauguracją XX Sezonu Artystycznego w Praniu. Oficjalnie otworzył go Andrzej Nowicki, Starosta Piski.
Wiersze poetów - tegorocznych finalistów (Jerzy Kronhold, Małgorzata Lebda, Jarosław Mikołajewski, Dariusz Suska, Szymon Żuchowski) zaprezentowała publiczności Emilia Komarnicka. Muzycznie uroczystą galę oprawiło Trio Sebastiana Wypycha z gościnnym udziałem wybitnego, węgierskiego cymbalisty Jeno Lisztesa.

P
ogoda pokrzyżowała nieco plany organizatorów. W związku z tym w ostatniej chwili impreza została przeniesiona do sali widowiskowej Domu Kultury w Rucianem-Nidzie, której użyczył organizatorom burmistrz Piotr Feliński.


 



Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się