41. sesja, UNESCO

41. sesja, UNESCO

Kraków. Rozpoczęły się obrady 41. sesji UNESCO

Udostępnij

Ok. 3 tys. osób ze 140 krajów weźmie udział w 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która w poniedziałek rozpoczęła się w Krakowie. Sesja po raz pierwszy odbywa się w Polsce.

Obrady potrwają do 12 lipca. Uczestnicy spotkania podejmą ponad 200 decyzji dotyczących światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Oprócz przedstawicieli 21 państw, które są obecnie członkami Komitetu, w obradach wezmą udział delegaci z ponad 110 innych krajów - sygnatariuszy konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego uchwalonej w 1972 r. Na wydarzenie zarejestrowało się 280 dziennikarzy.

Uroczyste otwarcie sesji z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, dyrektor generalnej UNESCO Iriny Bokovej i wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego odbyło się w niedzielę wieczorem na Wawelu.

Delegaci będą omawiać m.in. 33 wnioski dotyczące wpisania zabytków na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (miejsca przyrodnicze, mieszane, kulturowe). Kandydatura zgłoszona przez Polskę to zabytkowa kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

O wpisanie własnych zabytków na listę starają się m.in. Angola, Argentyna, Chiny, Indie, Japonia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Rosja i Turcja. W tej części porządku obrad znalazł się także wniosek Palestyny o wpisanie na listę w trybie nagłym Starego Miasta w Hebronie i w związku z tym musi on zostać wprowadzony pod obrady.

Najpierw prezentowane będą wnioski dotyczące obiektów przyrodniczych, potem kulturowych. Kolejność w każdej z tych grup wyznaczona jest według regionów świata w porządku alfabetycznym zaczynając od Afryki.

Obecnie na liście Światowego Dziedzictwa są 1052 dobra w 165 państwach. Komitet przeprowadzi w Krakowie przegląd stanu zachowania 99 z tych obiektów. Jest wśród nich Białowieża. Projekt decyzji Komitetu przygotowany przed spotkaniem w Krakowie mówi m.in. o tym, żeby do Białowieży ponownie wysłać misję ekspertów. Organizacje ekologiczne zapowiadają w Krakowie manifestacje w obronie puszczy.

Na 41. sesji Komitetu omawiane będą także obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Jeden z nich - Park Narodowy Komoe w Wybrzeżu Kości Słoniowej - ma szansę na wykreślenie z tej listy podczas obrad w Krakowie.

Ale lista licząca obecnie 55 pozycji może zostać rozszerzona o pięć kolejnych m.in. o zabytkowe centrum Wiednia; region ekologiczny Cerrado: parki narodowe Chapada dos Veadeiros i Emas w Brazylii; wyspy i obszary chronione Zatoki Kalifornijskiej w Meksyku; Dolinę Katmandu w Nepalu oraz fort i ogrody Szalimar w Lahaur w Pakistanie.

Organizatorem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje ją we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami Krakowa. Koordynatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. 



Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się