
Gdzie są rymy? 10. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Gdzie są rymy? 10. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius


We wtorek 13 maja 2025 rozpocznie się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Wrocław już po raz dziesiąty będzie gościł tę jedną z największych i najważniejszych imprez poetyckich w Polsce, a okrągły jubileusz stanie się pretekstem do zawarcia nowych literackich znajomości, ale też do spotkań z poetkami i poetami, którzy przez dekadę stali się postaciami dla Festiwalu kluczowymi.
10. Festiwal Silesius rozpocznie się od spotkania z gigantką rodzimej poezji – Ewą Lipską. Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej ostatnio gościła we Wrocławiu w 2019 roku, właśnie przy okazji otrzymania tego wyróżnienia. Był to jeden z kilku momentów w festiwalowej historii, kiedy klub Proza – tradycyjnie już główna scena imprezy – okazał się za mały, a zainteresowanie wydarzeniem porównywalne było ze spotkaniami z autorami bestsellerowej literatury gatunkowej. Dziwić to nie powinno, Lipska na rodzimej scenie literackiej funkcjonuje z sukcesami od końca lat 60., jest autorką nagradzanych książek poetyckich, prozatorskich, w piosenkach jej teksty wykorzystywali Skaldowie, Marek Grechuta czy Grzegorz Turnau. Kto wie, czy podobnym statusem w Szwecji nie cieszy się Marit Kapla, pisarka i dziennikarka, która debiutowała literacko dopiero w 2019, ale jej „Osebol” – o którego polskim przekładzie opowie we Wrocławiu – stał się ogólnokrajowym bestsellerem (co w kontekście poezji brzmi wręcz nieprawdopodobnie). Pulę wydarzeń pierwszego dnia Festiwalu uzupełni dyskusja wokół premiery „Wierszy” Stanisława Barańczaka ukazujących się w kultowej serii Biblioteka Narodowa.
Festiwal trwać będzie do 18 maja, a zakończy się akcentem ukraińskim: o wojennej poezji naszych wschodnich sąsiadów opowiadać będą poetki i poeci związani z serią Biblioteka Ukrainy wydawnictwa Pogranicze. Szwecja i Ukraina nie będą jedynymi krajami reprezentowanymi na Silesiusie, gościć będziemy też Andreja Chadanowicza i Tacianę Niadbaj – poetę i poetkę z Białorusi, którzy przybliżą polskiej publiczności realia życia twórców, których sytuacja polityczna panująca w ojczyźnie zmusiła do ucieczki z kraju. Z kolei o przekładach palestyńskiego poety Mahmuda Darwisza opowie jego tłumaczka Hanna Jankowska, twórczość kanadyjki Anne Carson przybliży Maciej Topolski.
Podczas jubileuszowej edycji ponownie spotkamy osoby, które w latach poprzednich otrzymały Nagrodę Silesius: Konrada Górę, Barbarę Klicką, Jacka Podsiadłę, Jakuba Pszoniaka, Krzysztofa Siwczyka, Ilonę Witkowską, będą też znakomite poetki Małgorzata Lebda, Urszula Honek, Ewa Jarocka, Bianka Rolando, Joanna Oparek czy debiutujące Maria Kwiecień i Aga Zano.
Hasło tegorocznej edycji MFPS to „Gdzie są rymy?”. Pytanie to ma być pretekstem, wytrychem do pytania o poezję w ogóle. Jaka ona jest? Jaka może być? A może nawet jaka być powinna? Dalej: kto poezję obecnie w Polsce opowiada, tłumaczy. Kogo o poezję można pytać. Tu wyłania się temat krytyki literackiej, tej samej, która ma być w zaniku. Dlatego przypomnimy twórczość dwóch krytyków, Tomasza Burka i Jacka Łukasiewicza, których wybory tekstów ukazały się w tym roku, zorganizowane zostaną dyskusje traktujące o krytyce najnowszej (z udziałem Dawida Kujawy, Jakuba Skurtysa, Barbary Rojek) i znajdującym się u szczytu popularności slamie poetyckim. Ponownie ważną stroną Festiwalu będzie część warsztatowo-edukacyjna: lekcje poetyckie zawitają do wrocławskich szkół podstawowych i średnich, z kolei osoby zainteresowane krytyką zostaną zaproszone na zajęcia w ramach Pracowni Młodych. W piątek 16 maja odbędzie się już 35. odsłona Turnieju Poetyckiego im. Rafała Wojaczka, wydarzenia, które każdego roku przyciąga dziesiątki osób chcących zaistnieć na scenie poetyckiej.
Akcenty muzyczne pojawią się na początku i końcu tegorocznego Festiwalu Silesius. W ramach festiwalowej przygrywki w niedzielę 11 maja w Prozie pojawi się liczna reprezentacja zdolnych młodych ludzi z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którzy wracają z projektem Poetica Electronica. Ponadto zagra zespół Ślina (17 maja), czytaniom poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej towarzyszyć będzie Mikołaj Trzaska (18 maja), usłyszymy ukraiński zespół Wymysajuci Wydy (18 maja).
Festiwal Silesius nierozerwalnie związany jest z Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius, której towarzyszy od swojej pierwszej edycji w 2016. Tradycja ta będzie kontynuowana, a podczas imprezy poznamy listę książek nominowanych do Nagrody w kategoriach Debiut i Książka roku, a także nazwisko poetki lub poety, który otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Wierzymy, że w galaktyce wielkich gwiazd (spraw), wokół których krążą ogromne planety, na czas Festiwalu Silesius poezja stanie się asteroidą, która przez kilka majowych dni rozbłyśnie na firmamencie sfer niebieskich rodzimej kultury.
Wstęp na wszystkie wydarzenia pasma głównego Festiwalu jest bezpłatny. Większość wydarzeń będzie także transmitowana na żywo online na profilach na Facebooku: Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury.
Pełny program 10. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znaleźć można Tutaj
Organizatorem Festiwalu jest Wrocławski Dom Literatury.
Partnerzy: Księgarnia Tajne Komplety, Wydawnictwo Ossolineum, Wydawnictwo Warstwy, Państwowy Instytut Wydawniczy, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Wrocław, Klub Sportowy Petanka Wrocław, Koło Artystyczno-Naukowe Nowych Mediów w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Fundacja Olgi Tokarczuk, Kino Nowe Horyzonty, Dolnośląskie Centrum Filmowe.
Patroni medialni: Polskie Radio Program III, Polskie Radio Program II, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, „Gazeta Wyborcza”, „Twórczość”, „Książki. Magazyn do czytania”, „Nowe Książki”, booklips.pl, wroclaw.pl.
Autorem identyfikacji graficznej Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest Jakub Zasada.
———————————————————
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
źródło: https://silesius.wroclaw.pl