Zapraszamy na spotkania branżowe PIK podczas MTK w Warszawie

Zapraszamy na spotkania branżowe PIK podczas MTK w Warszawie

Zapraszamy na spotkania branżowe PIK podczas MTK w Warszawie

Udostępnij

W imieniu Polskiej Izby Książki zapraszamy na Międzynarodowe Targi Książki do Pałacu Kultury i Nauki - Sala Kisielewskiego, Dala Goethego, na interesujące spotkania branżowe

15.05, godz. 14:00 - 15:50, Sala Kisielewskiego w PKiN
Sztuczna inteligencja w wydawnictwach i tłumaczeniu literackim – w jakim kierunku zmierzamy?

To już nie futurystyczna wizja – sztuczna inteligencja realnie wpływa na to, jak tworzymy treści, projektujemy i prowadzimy badania. Branża wydawnicza stoi u progu transformacji. Tłumaczenia literackie mogą być wykonywane coraz sprawniej z wykorzystaniem inteligentnych programów językowych. Co to oznacza w praktyce dla tłumaczy i wydawców? Zachęcamy do wspólnej refleksji nad przyszłością rynku wydawniczego i przekładu literackiego. Razem z naszymi gośćmi – prof. dr Verą Spillner z Wyższej Szkoły Mediów w Stuttgarcie oraz André Hansenem, współprzewodniczącym Stowarzyszenia Niemieckojęzycznych Tłumaczy Dzieł Literackich i Naukowych – spróbujemy spojrzeć w metaforyczną szklaną kulę. Jakie rozwiązania już funkcjonują? Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z korzystaniem ze sztucznej inteligencji – od kwestii jakości po prawa autorskie? To tematy, które podejmiemy podczas spotkania.

Prowadzenie: Mikołaj Tajchman - trener i konsultant w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Po wykładzie wprowadzającym odbędzie się dyskusja panelowa. Rejestracja nie jest wymagana. Tłumaczenie symultaniczne polsko-niemieckie.

Organizatorzy: Polska Izba Książki, Frankfurckie Targi Książki, Goethe-Institut w Warszawie

15.05, godz. 16:00 -17:00, Sala Goethego w PKiN
Zespół ds. pola literackiego przy MKiDN - pierwsze podsumowanie prac i dalsze plany.

Powołany w lutym Zespół ds. pola literackiego, to odpowiedź MKiDN na problemy zgłaszane m.in. podczas współKongresu Kultury. Celem zespołu jest wsparcie i rozwój polskiego środowiska literackiego oraz praca nad kluczowymi dla niego kwestiami, takimi jak m. in. reforma systemu wypożyczeń bibliotecznych, skuteczne zatrzymanie piractwa internetowego w kontekście udostępniania książek czy systemowe wsparcie dla osób piszących i tłumaczących, wydawczyń i wydawców, księgarni i bibliotek. Zespół składa się z osób, działających w obszarze rynku książki, reprezentujących różne środowiska i grupy. O tym, co już udało się zrobić oraz jakie są plany na bliższą i dalszą przyszłość, opowiedzą członkinie i członkowie zespołu:

- Agata Diduszko-Zyglewska – przewodnicząca – MKiDN

- Magdalena Hajduk-Dębowska – Polska Izba Książki

- Jacek Dehnel – Unia Literacka

- Jerzy Woźniakiewicz – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

- Łukasz Zych – Stowarzyszenie Księgarzy Polskich.

Organizator: Polska Izba Książki


16.05, godz. 11:00 - 12:00, Sala Goethego w PKiN

Dostępność w praktyce wydawniczej.

Zespół ds. dostępności Polskiej Izby Książki zaprasza na panel, podczas którego zostaną omówione praktyczne aspekty przepisów wchodzących w życie 28 czerwca 2025. Do czego będą zobowiązani wydawcy? Jakie formy egzekucji przepisów przewidział ustawodawca? Jak najlepiej wdrożyć dostępność w procesie wydawniczym oraz z jakimi kosztami oraz dodatkowymi pracami należy się liczyć? W jaki sposób

dostępność e-booków będzie walidowana i na ile może to wpłynąć to na wyniki sprzedaży? Wszystkie te zagadnienia omówią paneliści: przedstawiciel Rady Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”, Artur Lewandowski z firmy technologicznej Have a Book oraz Anna Winnicka, prezeska Virtualo.

Prowadzenie: Ewelina Szyszkowska

Organizator: Polska Izba Książki

16.05, godz. 15:00 - 16:00, Sala Goethego w PKiN

Uczenie maszynowe, cudza twórczość i nowe reguły gry - jak AI zmienia rynek książki.

Zespół ds. AI Polskiej Izby Książki zaprasza na spotkanie z prof. Michałem Jackowskim, ekspertem w dziedzinie prawa sztucznej inteligencji i nowych technologii, który skomentuje głośny spór Meta z twórcami. Czy wykorzystanie milionów książek do trenowania modelu AI bez zgody autorów może być zgodne z prawem? Czy autorzy mają dziś realne narzędzia ochrony? Co mówi na ten temat polska ustawa o prawie autorskim – i jak zmieniają reguły gry nowe regulacje dotyczące dozwolonego użytku, w Polsce i na świecie? Jak odnosi się do tego opracowywany właśnie General-Purpose AI Code of Practice? I wreszcie - czy sztuczna inteligencja to wyłącznie zagrożenie dla rynku wydawniczego, a może też szansa?

Prof. Michał Jackowski - Executive MBA w ESCP Europe, Visiting Scholar na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Cambridge, Lider Współpracy Międzynarodowej w Grupie Roboczej ds. AI przy Ministerstwie Cyfryzacji, członek Grupy Plenarnej opracowującej Kodeks Praktyk LLM dla EU AI Office, profesor prawa (Uniwersytet SWPS), adwokat i doradca podatkowy z ponad 20-letnim doświadczeniem. Współzałożyciel DSK Kancelaria – kancelarii prawno-podatkowej specjalizującej się w doradztwie dla sektora IT oraz współzałożyciel innowacyjnych startupów AnyLawyer i LexDigital. Arbiter sądu polubownego przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Propagator wiedzy na styku prawa i AI – prowadzi na YT podcast Monday Bagel, w którym regularnie publikuje wywiady z naukowcami, praktykami prawa i ekspertami AI.

Prowadzenie: Ewelina Szyszkowska

Organizator: Polska Izba Książki

16.05, godz. 18:00-19:00, Sala Goethego w PKiN

O wolności słowa i nie tylko - rozmowa z białoruskimi wydawcami działającymi w Polsce.

Wolność słowa, dla nas oczywista i gwarantowana art. 54 Konstytucji RP oraz art.11 Karty praw podstawowych UE, geograficznie bardzo blisko nas, już taka oczywista nie jest. Po sierpniu 2020 roku ogromna większość białoruskich intelektualistów i twórców kultury, w tym niezależni wydawcy, była zmuszona do wyjazdu z kraju. Ośmiu wydawców z Białorusi znalazło schronienie w Polsce, dziś publikują u nas literaturę po białorusku, książki autorów rodzimych, przekłady z innych języków oraz książki dla dzieci. Doceniając ich pracę, Polska Izba Książki nadała białoruskim wydawcom tytuł członków honorowych. Z tej okazji Polski PEN Club i PIK organizują rozmowę z trójką białoruskich wydawców Andrejem Januszkiewiczem, Nadią Kandrusewicz i Tacianą Niadbaj, którą poprowadzi Małgorzata Szczurek.

Honorowi członkowie Polskiej Izby Książki: Fundacja Kamunikat, Mianie Niama, Slavianka, Połackija Łabirynty, Andrei Yanushkevich Publishing, Gutenberg Publishing, Koska Books, Chabor Publishing

Organizatorzy: Polski PEN Club, Polska Izba Książki

Biuro PIK


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się