Gene Deitch nie żyje. Nie ma szans, byś nie znał jego bajek

Gene Deitch nie żyje. Nie ma szans, byś nie znał jego bajek

Gene Deitch nie żyje. Nie ma szans, byś nie znał jego bajek

Udostępnij

Smutne wieści zza naszej zachodnio-południowej granicy. W swoim mieszkaniu w Pradze zmarł nagle w wieku 95 lat Gene Deitch. O jego śmierci poinformował jego czeski wydawca Petr Himmel, nie zdradzając przy tym jednak dokładnej przyczyny śmierci.

Był ilustratorem, animatorem, reżyserem i producentem, który w 1960 roku został wyróżniony Oscarem. Skąd powinniśmy go kojarzyć? Zmarły tworzył legendarne bajki animowane, które bawią kolejne pokolenia dzieci, takie jak „Tom i Jerry” czy „Popeye”.

Eugene Merril Deitch urodził się 8 sierpnia 1924 r. w Chicago. Był animatorem, ilustratorem, reżyserem i producentem filmowym. Do czeskiej Pragi na 10 dni przyjechał w 1959 r.. Nieoczekiwanie zakochał się jednak i postanowił zostać tam dla swojej późniejszej żony Zdeňki Najmanovej. Zakochał się nie tylko w żonie, ale i w mieście. Para zamieszkała na Malej Stranie i wzięła ślub w 1964 roku. Tam reżyser żył i tworzył, aż do 16 kwietnia, gdy zmarł. Od momentu przeprowadzki do Pragi, Deitch stworzył 70 filmów animowanych oraz siedem seriali. Zakochał się nie tylko w żonie, ale i w mieście. Swoje wspomnienia z komunistycznej Czechosłowacji, a następnie z czasów po aksamitnej rewolucji, Deitch zebrał w książce pt. „Z lásky k Praze” („Z miłości do Pragi”).

Deitch zdobył w 1960 r. Oscara za "Munro" w kategorii najlepszy animowany film krótkometrażowy. Zza żelaznej kurtyny wyreżyserował 13 odcinków "Toma i Jerry'ego", a także 28 z serii "Popeye".

Jego reklamy z lat 40. i 50. wciąż można oglądać w słynnym nowojorskim Museum of Modern Art. 

źródłó: www.se.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się