„Pojedynki stulecia”,  Herbert & Miłosz, TVP Kultura

„Pojedynki stulecia”, Herbert & Miłosz, TVP Kultura

Herbert kontra Miłosz. Piętnasty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

Udostępnij

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia” starły się postawy dwóch gigantów polskiej sceny literackiej: Aleksandra Wata i Stanisława Cata-Mackiewicza. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

„Byłem wszystkim tym, czym należy być, tylko nie we właściwym czasie. Byłem politykiem, kiedy trzeba było być poetą i byłem poetą, kiedy trzeba było być politykiem. Byłem komunistą, gdy porządni ludzie byli antykomunistami, zostałem antykomunistą, gdy rozsądni ludzie szli do komunizmu” – mówił o sobie Aleksander Wat, czołowy polski futurysta, który boleśnie przeżył romans z komunizmem. Jego droga wiodła od komunizmu do jego kontestacji. Natomiast Stanisław Mackiewicz odbył jakby drogę odwrotną. Konserwatysta, monarchista, sprzyjał Piłsudskiemu. Następnie jako kontestator polityki Józefa Becka wiosną 1939 r. trafił do obozu w Berezie Kartuskiej. W latach 1940-56 działał w Londynie. Gdy Wat dokonywał rozliczeń z komunizmem, w 1956 r. Cat-Mackiewicz powiedział: „Polska jest Polską” i jako nieliczny z pisarzy emigracyjnych wrócił do kraju. Czyja biografia się obroniła – Wata czy Mackiewicza? O tym rozmawiali zaproszeni do studia goście.

Zapraszamy do obejrzenia piętnastego odcinka „Pojedynków stulecia” na platformie VOD.

Kolejny odcinek będzie można obejrzeć już w najbliższy czwartek o godzinie 22.50 na antenie TVP Kultura.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się