„List z tamtego świata”, Kornel Makuszyński, Teatr Telewizji

„List z tamtego świata”, Kornel Makuszyński, Teatr Telewizji

„List z tamtego świata” Kornela Makuszyńskiego w Teatrze Telewizji

Udostępnij

Spektakl List z tamtego świata Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz będzie można zobaczyć w Teatrze Telewizji 7 stycznia 2019 r. To historia o rodzinie i o tym, co perspektywa odziedziczenia dużych pieniędzy robi z ludźmi - mówi reżyserka.

List z tamtego świata Kornela Makuszyńskiego to opowieść o tajemniczym liście, tajemniczym spadku i o rodzinie, która z różnych stron świata zjeżdża z nadzieją odziedziczenia milionów. Co z tego wyniknie będą mieli państwo okazję zobaczyć w spektaklu Teatru Telewizji 7 stycznia 2019 r. w TVP1” - opowiadała dziennikarzom przed poniedziałkowym pokazem prasowym spektaklu jego reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz.

Jak mówiła, z propozycją realizacji spektaklu zwróciła się do niej producentka. „I pomyślałam sobie, że to temat przede wszystkim bardzo aktualny, a co za tym idzie atrakcyjny. Pokazujący, co robi z nami perspektywa odziedziczenia dużych pieniędzy. Druga rzecz, która dla mnie też jest szalenie ważna to świat, który widzimy na kartach powieści Kornela Makuszyńskiego. Już tak inny od naszego, z pięknym, okrągłym, uroczym, delikatnym językiem, w odróżnieniu od tego, jakim posługujemy się dzisiaj” – zaznaczyła.

Przypomniała, że utwór powstał w 1936 r. „Warto więc także wspomnieć o niezwykle uwodzącej plastyce

i estetyce tego świata. Być może widzowie będą mieli okazję odnaleźć siebie w naszych bohaterach i pomyśleć, zastanowić się, a może także złapać trochę dystansu i uśmiechnąć do tego, jaki sami mają stosunek do pieniędzy i do najbliższych. Myślę, że data tej premiery jest bardzo dobra, bo będziemy właśnie na początku nowego roku i być może weryfikowania, podsumowania tego, co się ostatnio zdarzyło w naszym życiu. I być może ten spektakl pozwoli się z jednej strony uśmiechnąć, a z drugiej przyjrzeć samym sobie” – powiedziała reżyserka.

Monika Pikuła wciela się w spektaklu w rolę Zosi. „Jest ona wdową, matką i przyjeżdża tak jak cała reszta do dworku zachęcona tajemniczym listem i testamentem. Dla mnie każde wzięcie udziału w Teatrze Telewizji czy w ogóle w teatrze jest zawsze rodzajem wyzwania. Tu mieliśmy cudowną podróż w czasie. Przenieśliśmy się prawie 100 lat, bo akcja naszej sztuki dzieje się w latach 30. Ubiegłego stulecia. Więc dla nas to była cudowna podróż w nową estetykę, w inne słowa” – podkreśliła.

„Myślę, że w tym spektaklu wyjątkowy jest przede wszystkim tekst. Nie było nam łatwo, ponieważ to jedna ze sztuk, która bardzo bazuje na słowie, co w tak krótkim czasie realizacji i przy tak dużym materiale wcale nie było proste. Mieliśmy naprawdę ogromne partie do nauczenia się, jednak tekst absolutnie był tego wart. Sceny dialogowe nie były takim ping-pongiem między bohaterami, mamy tu do czynienia z okrągłymi wypowiedziami, okrągłymi zdaniami, wielokrotnie złożonymi. I było to pod tym względem trudne, natomiast język jest bardzo piękny” – relacjonowała aktorka.

Jak podkreśliła, ta podróż w inny rodzaj wysławiania się, ubierania, zachowywania była naprawdę bardzo przyjemna. "Pierwszą taką najbliższą mi inspiracją do tego spektaklu jest Opowieść Wigilijna. Mogłabym się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest to taki »teatr familijny« w pewnym sensie. Dlatego, że mówimy o uniwersalnych wartościach w piękny sposób. To opowieść o tym, co się dzieje z ludźmi, kiedy staje im przed oczyma możliwość zdobycia ogromnych pieniędzy" – powiedziała Pikuła.

[źródło: PAP]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się