Wydawnictwo Jedność
"Pojedynki stulecia",  Marek Hłasko, Leopold Tyrmand

"Pojedynki stulecia", Marek Hłasko, Leopold Tyrmand

Hłasko kontra Tyrmand. Czwarty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

Udostępnij

 W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się dwie nietuzinkowych postaci polskiej powojennej sceny literackiej: Marek Hłasko i Leopold Tyrmand. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

Urodzony w 1934 roku w Warszawie, Marek Hłasko szybko opuścił rodzinne miasto. Udał się z matką do Częstochowy, następnie do Wrocławia. W wieku szesnastu lat rozpoczął swoją odyseję zawodową, podczas której skończył kurs samochodowy, a także przewoził drewno po niepewnych górskich drogach, w dość ekstremalnych warunkach. Nabyte wówczas doświadczenie znajdzie później odzwierciedlenie w opowiadaniach Baza Sokołowska i Następny do raju. Do Warszawy Hłasko powrócił w 1951 roku. Powstała wówczas Sonata marymoncka a później, w 1956 roku, legendarny zbiór opowiadań Pierwszy krok w chmurach, w którym znalazły się takie teksty, jak Śliczna dziewczyna czy Pętla. Warszawa Hłaski jest rozczarowana i zapijaczona, ale za to prawdziwa, zgoła odmienna od tej opisywanej przez wiernych socrealistów.

Podobny obraz miasta powstał w wydanym w grudniu 1955 roku Złym Leopolda Tyrmanda. Tyrmand, niemający co ze sobą zrobić po zamknięciu „Tygodnika Powszechnego” – po tym, jak redaktorzy pisma nie zgodzili się opublikować nekrologu po śmierci Stalina – zaczął pisać Dziennik 1954. Z marazmu wyrwało go Wydawnictwo Czytelnik zamawiając Złego. To powieść o tajemniczym mścicielu, wymierzającym sprawiedliwość bandziorom na ulicach Warszawy i umyka chcącym go złapać milicjantom. Ten sześćsetstronicowy obraz miasta stał się jednym z najpoczytniejszych bestsellerów w historii PRL, a tempo kariery Tyrmanda można porównać chyba wyłącznie z tą, którą zrobił Marek Hłasko. O ich różnym widzeniu świata, stosunku do Polski i emigracji opowiedzieli zaproszeni do studia goście.

Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka „Pojedynków stulecia” na platformie VOD.

Kolejny odcinek będzie można obejrzeć już w przyszły czwartek o godzinie 22.50 na antenie TVP Kultura.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się