"Wspomnienia", Zbigniew Karpiński,

"Wspomnienia", Zbigniew Karpiński,

Spotkanie o wspomnieniach architekta Zbigniewa Karpińskiego

Udostępnij

5 X 2018 o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie wokół „Wspomnień” Zbigniewa Karpińskiego, wybitnego polskiego architekta. Spotkanie z Wojciechem Karpińskim i Markiem Karpińskim, synami architekta, poprowadzi Marek Zagańczyk. Sylwetkę i dorobek Zbigniewa Karpińskiego przedstawi Anna Cymer, historyczka architektury.

Nota o książce:

Książka, która ukazuje się w nowej serii wydawniczej „Biblioteka Kroniki Warszawy”, jest fascynującą opowieścią o życiu i pracy cenionego warszawskiego architekta osnutą wokół skomplikowanych losów Polski.

Kilka słów o autorze:

Zbigniew Karpiński (1906–1983) był wybitnym polskim architektem, profesorem Politechniki Warszawskiej, pracownikiem Biura Odbudowy Stolicy, projektantem wielu budynków użyteczności publicznej w Warszawie m.in. biurowca Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Polimex przy ul. Czackiego, biurowca Metalexportu przy ul. Pięknej, budynku Państwowych Wydawnictw Technicznych przy ul. Mazowieckiej, czy budynku mieszkalnego z salonem Motozbytu przy ul. Świętokrzyskiej. Jednak dziełem życia Zbigniewa Karpińskiego jest wzniesiona w latach 1962–69 Ściana Wschodnia ulicy Marszałkowskiej zaprojektowana przez zespół pod jego kierownictwem.
O dorobku architektonicznym Karpińskiego można przeczytać w jego wspomnieniach, które spisywał w latach 1975–79. Wydane w serii „Biblioteka Kroniki Warszawy” Wspomnienia obejmują dzieciństwo i młodość architekta, czasy rewolucji, pierwszą i drugą wojnę światową, okres międzywojenny i po wojnie.

Publikację uzupełnia pełne zestawienie realizacji architektonicznych Zbigniewa Karpińskiego, posłowie varsavianisty Tomasza Markiewicza, a także teksty synów architekta: Jakuba Karpińskiego i Marka Karpińskiego. Książka zawiera nieznane zdjęcia z archiwum rodzinnego, dokumentujące m.in. młodość architekta, zagraniczne wyjazdy, czy budowę Ściany Wschodniej w Warszawie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się