Hrabal w MIK-u na otwarcie "Polsko-czeskiej wiosny literatury"
Cykl wydarzeń "Hrabal na Elektoralnej – 51 lat później" w Mazowieckim Instytucie Kultury otworzy tegoroczną edycję "Polsko-czeskiej wiosny literatury".
Zaplanowano rekonstrukcję spotkania z czeskim pisarzem z 1968 r. "Właśnie w naszej siedzibie przy Elektoralnej 12, ponad pół wieku temu, Hrabal spotkał się z polskimi czytelnikami. Było to jedyne znane i udokumentowane – chociaż w bardzo niewielkim stopniu – takie spotkanie" – wyjaśnia Elżbieta Szymańska, pomysłodawczyni wydarzenia i kuratorka programowa cyklu "Polsko-czeska wiosna literatury".
"W tym roku spróbujemy odtworzyć ducha burzliwych lat 60., które zapisały się w podobny sposób w polskiej i czeskiej historii. Taki jest właśnie zamysł reżyserski, polegający na dramaturgicznej rekonstrukcji spotkania z 1968 roku, w której pojawią się aktorzy występujący w roli samego Hrabala.
Usłyszymy improwizowaną na żywo muzykę do fragmentów filmu Pociągi pod specjalnym nadzorem" – zachęca na stronie MIK-u kuratorka. Ten sam film wyświetlono w MIK-u po spotkaniu z Hrabalem w marcu 1968 r. Miesiąc później reżyser Pociągów pod specjalnym nadzorem Jiri Menzel otrzymał za niego Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wystąpią aktorzy Piotr Cyrwus, Sławomir Orzechowski i Łukasz Borkowski. Za muzykę odpowiada pianista i kompozytor Aleksander Dębicz. Reżyserem i autorem scenariusza opartego na wywiadach z Hrabalem, jego esejach i listach, które ukazały się w książce Piękna rupieciarnia (wyd. Czarne) jest Michał Zdunik. Gośćmi spotkania będą tłumacze Pięknej rupieciarni Aleksander Kaczorowski i Jan Stachowski.
Artystyczna rekonstrukcja spotkania z autorem Obsługiwałem angielskiego króla i Postrzyżyn odbędzie się 29 marca o godz. 19:00 w siedzibie MIK-u na Elektoralnej 12 w Warszawie. Do 30 marca w Sali Elektorskiej Mazowieckiego Instytutu Kultury można obejrzeć wystawę przygotowaną w ramach "Polsko-czeskiej wiosny literatury".
W ramach ekspozycji "Razem w komiksie" można zobaczyć prace nagrodzone w konkursie nawiązującym do historii Polski i Czech.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce. (PAP)