Polsko-czeska wiosna literatury, "Hrabal na Elektoralnej – 51 lat później",

Polsko-czeska wiosna literatury, "Hrabal na Elektoralnej – 51 lat później",

Hrabal w MIK-u na otwarcie "Polsko-czeskiej wiosny literatury"

Udostępnij

Cykl wydarzeń "Hrabal na Elektoralnej – 51 lat później" w Mazowieckim Instytucie Kultury otworzy tegoroczną edycję "Polsko-czeskiej wiosny literatury".

Zaplanowano rekonstrukcję spotkania z czeskim pisarzem z 1968 r. "Właśnie w naszej siedzibie przy Elektoralnej 12, ponad pół wieku temu, Hrabal spotkał się z polskimi czytelnikami. Było to jedyne znane i udokumentowane – chociaż w bardzo niewielkim stopniu – takie spotkanie" – wyjaśnia Elżbieta Szymańska, pomysłodawczyni wydarzenia i kuratorka programowa cyklu "Polsko-czeska wiosna literatury".

"W tym roku spróbujemy odtworzyć ducha burzliwych lat 60., które zapisały się w podobny sposób w polskiej i czeskiej historii. Taki jest właśnie zamysł reżyserski, polegający na dramaturgicznej rekonstrukcji spotkania z 1968 roku, w której pojawią się aktorzy występujący w roli samego Hrabala.

Usłyszymy improwizowaną na żywo muzykę do fragmentów filmu Pociągi pod specjalnym nadzorem" – zachęca na stronie MIK-u kuratorka. Ten sam film wyświetlono w MIK-u po spotkaniu z Hrabalem w marcu 1968 r. Miesiąc później reżyser Pociągów pod specjalnym nadzorem Jiri Menzel otrzymał za niego Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wystąpią aktorzy Piotr Cyrwus, Sławomir Orzechowski i Łukasz Borkowski. Za muzykę odpowiada pianista i kompozytor Aleksander Dębicz. Reżyserem i autorem scenariusza opartego na wywiadach z Hrabalem, jego esejach i listach, które ukazały się w książce Piękna rupieciarnia (wyd. Czarne) jest Michał Zdunik. Gośćmi spotkania będą tłumacze Pięknej rupieciarni Aleksander Kaczorowski i Jan Stachowski.

Artystyczna rekonstrukcja spotkania z autorem Obsługiwałem angielskiego króla i Postrzyżyn odbędzie się 29 marca o godz. 19:00 w siedzibie MIK-u na Elektoralnej 12 w Warszawie. Do 30 marca w Sali Elektorskiej Mazowieckiego Instytutu Kultury można obejrzeć wystawę przygotowaną w ramach "Polsko-czeskiej wiosny literatury".

W ramach ekspozycji "Razem w komiksie" można zobaczyć prace nagrodzone w konkursie nawiązującym do historii Polski i Czech.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce. (PAP)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się