Ile czasu zajmie przeczytanie najlepiej sprzedających się tytułów wszech czasów

Ile czasu zajmie przeczytanie najlepiej sprzedających się tytułów wszech czasów

Ile czasu zajmie przeczytanie najlepiej sprzedających się tytułów wszech czasów

Udostępnij

Picodi.com sprawdziło, które książki sprzedawały się najlepiej na świecie i jak dużo czasu zajęłoby przeczytanie 20 najistotniejszych dla branży wydawniczej tytułów.

  • W raporcie uwzględniono pozycje, sprzedane w ilości powyżej 30 mln, i założono, że średnia prędkość czytania w myślach wynosi 200 słów na minutę;
  • Najbardziej czasochłonne są serie „Pieśń lodu i ognia" (99 h, na jej podstawie powstał serial „Gra o tron"), „Harry Potter" (66 h) i „Zmierzch" (34,5 h);
  • Z kolei najkrótsze tytuły to „Mały Książe", „Alicja w krainie czarów" oraz „Alchemik" (od 1 do 2,5 h);
  • Przeczytanie wszystkich książek z listy zajęłoby 369 godzin. 

Nierzadko filmy i seriale, które odnoszą duży sukces w kinach i na platformach streamingowych, stanowią ekranizacje znanych książek. „Gra o tron” – jeden z najchętniej oglądanych serialów – również nie był wyjątkiem. Powstał bowiem w oparciu o serię powieści fantasy George’a R. R. Martina „Pieść lodu i ognia”. Autor jeszcze nie opublikował dwóch ostatnich części. Na razie fani jego twórczości mogą się cieszyć z pięciu wydanych książek. Podróż po świecie Matki smoków zajmie statystycznemu czytelnikowi 99 godzin – to najdłuższy czas w tym zestawieniu.

Na drugiej pozycji uplasował się prawdopodobnie najsłynniejszy młody czarodziej – Harry Potter. Miliony widzów obejrzało filmy, nakręcone na podstawie książek Joanne Rowling. Opracowany do najmniejszych detali wszechświat magów i mugoli w wersji książkowej to 66-godzinna „podróż”.

Trzecie miejsce zajęła seria książek o miłości i wampirach we współczesnym świecie amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer – „Zmierzсh” – 4 części i łącznie 34,5 godziny.

Najmniej czasu wymaga przeczytanie takich dzieł jak „Mały Książe” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego (1 h), „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla (1,5 h) oraz „Alchemik” Paula Coelho (2,5 h).

Listę światowych bestsellerów zdominowali autorzy brytyjscy i amerykańscy. Jednak to nie tylko ich dzieła rozeszły się w kilkudziesięciu milionach egzemplarzy. Do najbardziej sprzedawanych pozycji należą również „Imię Róży” Umberta Eco (Włochy, 12,5 h), „Sto lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza (Kolumbia, 8,5 h) oraz „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa (8,5 h) i „Lolita” Vladimira Nabokova (8,5 h), obaj Rosjanie.

Gdyby na czytanie przeznaczać po 8 godzin dziennie, to przeczytanie wszystkich bestsellerów zajęłoby 46 dni.

Metodologia

W rankingu światowych bestsellerów znalazły się tytuły, sprzedane w ilości powyżej 30 mln egzemplarzy na całym świecie. Czas czytania obliczono przy założeniu, że przeciętna prędkość czytania w języku polskim wynosi 200 słów na minutę.

Źródła:

  • Marc Brysbaert. How many words do we read per minute? A review and meta-analysis of reading rate. https://psyarxiv.com/xynwg/
  • Użytek publiczny

 (Picodi.com)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się