Wyniki naboru do programu rezydencji literackich Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia

Wyniki naboru do programu rezydencji literackich Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia

Wyniki naboru do programu rezydencji literackich Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia

Udostępnij

Zakończył się nabór do pierwszej edycji wspólnych rezydencji dwóch polskich Miast Literatury UNESCO. O miesięczne pobyty mogli ubiegać się twórcy i twórczynie po debiucie książkowym, z nie więcej niż dwiema wydanymi publikacjami na koncie.

Maj w Krakowie spędzi Beata Szady, reporterka i dziennikarka, autorka dwóch książek non-fiction. W tym samym czasie Wrocław będzie gościł Barbarę Sadurską, prozaiczkę, której debiutancka „Mapa” nagrodzona została m.in. Nagrodą Gombrowicza.

Beata Szady – dziennikarka, redaktorka i wykładowczyni akademicka. Autorka książek reporterskich: „Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy” oraz „Wieczny początek. Warmia i Mazury” (Wydawnictwo Czarne). Publikowała między innymi w „Dużym Formacie”, „Wysokich obcasach”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Piśmie”, a także meksykańskim „Travesías”. Naukowo zajmuje się reportażem i nowymi mediami w krajach hiszpańskojęzycznych. W 2019 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim o reportażu w Ameryce Łacińskiej w XXI wieku. W maju tego roku ukaże się pod jej redakcją antologia „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie).

Barbara Sadurska – skończyła prawo (2001) oraz polonistykę (2000) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła studia podyplomowe – w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ (2006), a także Społeczeństwo Informacyjne na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (2008). Pracuje jako specjalistka od umów w zakresie prawa autorskiego. W 2018 roku otrzymała główną nagrodę w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań (MFO) we Wrocławiu. Ponadto zdobyła III nagrodę Agencji Dramatu i Teatru Polskiego Radia za scenariusz słuchowiska „Wszystko takie smutne” (reż. Janusz Kukuła, w roli głównej Wiesław Michnikowski) i II nagrodę PISF w konkursie Trzy Korony. Małopolska Nagroda Filmowa za scenariusz filmu fabularnego „Calineczka”. W 2019 roku ukazała się jej debiutancka książka „Mapa” (Nisza 2019).

Celami programu rezydencjalnego Krakowa i Wrocławia jest zapewnienie młodym autorkom i autorom dogodnych warunków pracy twórczej oraz integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska.

Rezydencje nie są pierwszym wspólnym literackim projektem Krakowa i Wrocławia. W 2015 roku oba miasta organizowały wspólne stoisko jako goście honorowi Salon du livre w Paryżu – największych targach książki świata frankofońskiego; współpracują też w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN oferujących azyl pisarzom i pisarkom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych, a od 2020 roku razem partnerują Paszportom „Polityki” w kategorii Literatura.

 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się