Inauguracja 18. edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej
W Krakowie w Willi Decjusza zainaugurowano dziś 18. edycję Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Tegoroczny cykl wykładów, warsztatów i debat zatytułowany „Rethink Past & Design Future” będzie koncentrować się na wydarzeniach z przeszłości i szukać odpowiedzi na problemy i wyzwania współczesnego świata.
Letnia Szkoła Wyszehradzka to dwutygodniowy cykl szkoleń młodych ludzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Wschodniej realizowany corocznie od 2002 roku. Celem projektu jest pogłębienie wiedzy na temat wyzwań regionalnych i globalnych, likwidacja wzajemnych stereotypów, budowanie więzi i przyjacielskich kontaktów.
Uczestnikami programu są studenci, doktoranci, młodzi nauczyciele i dziennikarze z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych krajów europejskich. W dotychczasowych edycjach Szkoły wzięło udział ponad 750 osób, pochodzących z: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Francji, Kirgistanu, Kosowa, Litwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowenii i Ukrainy. Część debat, wykładów i spotkań jest otwarta dla publiczności.
Program Szkoły poszerza perspektywę i inspiruje poprzez wykłady i debaty poświęcone zagadnieniom politycznym, ekonomicznym, kulturalnym i społecznym, zarówno w wymiarze regionalnym, jak i globalnym. Poruszane są także bieżące wydarzenia i palące problemy wewnątrz UE i sąsiadujących krajów.