Instytut Książki na 49. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême

Instytut Książki na 49. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême

Instytut Książki na 49. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

Wczoraj czwartek rozpoczął się 49. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angoulême, największy festiwal komiksowy w Europie, który organizowany jest od 1974 roku. Instytut Książki gości na tej imprezie po raz drugi.

Tym razem IK przygotował dwa stoiska. Pierwsze mieście się w strefie praw, gdzie oprócz licznych wydawców są też przedstawicielstwa Finlandii, Włoch, Danii, Hiszpanii, Kanady i Tajwanu, który zorganizował też specjalną wystawę prac swoich twórców. To miejsce dostępne tylko dla profesjonalistów, przeznaczone na spotkania i rozmowy dot. zakupu praw.

Po raz pierwszy nasze stoisko mieści się także w Le Novueau Monde, pawilonie dla publiczności – drugim co do wielkości na całej imprezie, w którym swoje dzieła prezentują niezależni wydawcy. Na stoisku można spotkać się z licznymi polskimi twórcami, którzy prezentują swoje prace. Pośród nich znaleźli się m.in. Przemysław Truściński, Marcin Podolec, Rafał Szłapa, Maria Rostocka, Joanna Karpowicz, Berenika Kołomycka, Bartosz Sztybor, Piotr Nowacki, Wojciech Stefaniec, Marek Turek. Oba stoiska powstały we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym.

Festiwalowi towarzyszy także wystawa polskiego komiksu (od klasyki po współczesność) zorganizowana przez Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znalazły się na niej m.in. prace z albumów promowanych przez IK w katalogach „New Books from Poland”, w tym „Niezwyciężonego” Rafała Mikołajczaka  i „Andzi” Piotra Mańkowskiego i Przemysława Truścińskiego.

Na stoisku francuskiego wydawcy FLBLB editions gości z kolei Maria Rostocka ze swoim komiksem „Koniec lipca”, który znalazł się w oficjalnej selekcji konkursowej festiwalu (wszystkie dzieła z oficjalnej selekcji konkursowej można znaleźć tutaj.

W tym roku nie mogło zabraknąć akcentów ukraińskich, jak np. plansze uznanych twórców (m.in. twórcy maskotki festiwalu Lewisa Trondheima przed dworcem kolejowym w Angouleme), a także specjalna strona, na której publikowane są prace różnych twórców nawiązujące do sytuacji na Ukrainie.

Prócz tego w Angoulême prezentowana jest także wystawa poświęcona René Goscinnemu jako scenarzyście i autorowi m.in. „Mikołajka”, Asterixa i Lucky Luke’a.

Od 2019 roku Angoulême jest Miastem Literatury UNESCO.

Festiwal potrwa do niedzieli.

***

Plan imprezy można znaleźć pod tym adresem.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się