Instytut Książki na Forum Młodych Bibliotekarzy w Poznaniu - relacja
Zakończyło się 12. Forum Młodych Bibliotekarzy pod hasłem „Bibliotekarz DO POZNANIA”. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia stanowiło celową grę słów – miało zachęcić uczestników nie tylko do odwiedzenia stolicy Wielkopolski, ale przede wszystkim do tego, by pokazali oni siebie samych innym i pozwolili się poznać.
Podczas kilkudziesięciu wykładów i warsztatów przygotowanych dla młodych bibliotekarzy prezentację swojej działalności skierowanej do pracowników bibliotek miał także Instytut Książki.
Podczas wystąpienia „OPAC i co dalej?” pokazywaliśmy uczestnikom, że „zwykły” katalog online w dzisiejszych czasach już nie wystarcza. Możliwość przeglądania katalogu biblioteki, dokonywanie rezerwacji lub prolongat stała się standardem.
Zależało nam na stworzeniu wartości dodanej dla czytelników bibliotek korzystających z systemu MAK+. Osiągnęliśmy to dzięki integracji serwisu szukamksiążki.pl, który jest globalnym katalogiem online bibliotek korzystających z MAK+, z dwoma podmiotami zewnętrznymi: serwisem lubimyczytać.pl oraz codoczytania.pl
Prezentacja o kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” poświęcona była przede wszystkim projektowi skierowanemu do dzieci w wieku przedszkolnym, w którym niezwykle ważna jest rola bibliotek i nasza współpraca z bibliotekarzami. Zaangażowani bibliotekarze w swoich środowiskach lokalnych są najlepszymi ambasadorami naszego projektu – zachęcają do odwiedzin biblioteki i odbioru Wyprawek Czytelniczych, serdecznie przyjmują Małych Czytelników, organizują liczne spotkania w przedszkolach, a także interesujące wydarzenia i warsztaty dla dzieci i ich rodziców.
W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do jednej z 5200 bibliotek biorących udział w projekcie otrzyma wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą: książkę „Pierwsze czytanki dla...”, broszurę dla opiekunów o roli czytania w życiu dziecka oraz Kartę Małego Czytelnika. Więcej informacji na: www.wielki-czlowiek.pl