Nowe teksty w PALIMPSEŚCIE nr 3

Nowe teksty w PALIMPSEŚCIE nr 3

Nowe teksty w PALIMPSEŚCIE nr 3

Udostępnij

Po raz kolejny uzupełniamy PALIMPSEST nr 3, poświęcony m.in. powstaniu warszawskiemu, o nowe teksty. Tym razem przywołujemy korespondencję pisarzy – Andrzejewskiego, Irzykowskiego, Konińskiego, Miłosza, Turowicza, Wyki – którzy starali się prowadzić życie literackie w warunkach okupacyjnych.

 
.
Choć światy słowa i wojny są od siebie odległe, najmłodsi z nich – BACZYŃSKI, GAJCY, STROIŃSKI – zdecydowali się trzymać w jednej ręce pióro, a w drugiej karabin.
Całość uzupełniają wiersze BACZYŃSKIEGO, GAJCEGO i MIŁOSZA.

RYSZARD BYCHOWSKI nie zdążył zostać literatem ale jego list do ojca jest wstrząsającym świadectwem polskiej rzeczywistości wojennej. Okupowany kraj, na który patrzył najpierw w Warszawie, a potem z perspektywy lotnika, sierżanta polskiej armii na zachodzie, dał mu wiele powodów do gorzkich przemyśleń. W przedwojennym gimnazjum Batorego to właśnie BYCHOWSKI stał się ofiarą niechlubnego antysemickiego incydentu, który zachował się w pamięci i słowach KONSTANTEGO JELEŃSKIEGO.

PALIMPSEST jest miejscem także dla spraw bieżących, dlatego uruchomiliśmy do tego celu zakładkę „Wydarzenia”. BARBARA TORUŃCZYK pisze tam na temat niepokojących decyzji wokół studia filmowego TOR. JULIA WOLLNER dzieli się swoimi wrażeniami z wystawy rysunków Leonarda da Vinci w Pałacu Buckingham w Londynie.

Zapraszamy do czytania!
» czytaj
gajcy
„Bić sie czy pisać” | O książkach
Wybór korespondencji pomiędzy Jerzym Andrzejewskim, Tadeuszem Gajcym, Karolem Irzykowskim, Czesławem Miłoszem, Jerzym Turowiczem i Kazimierzem Wyką.
» czytaj
bychowski
JAN RYSZARD BYCHOWSKI, List do ojca | Świadectwa
Pierwodruk listu Jana Ryszarda Bychowskiego do ojca ukazał się w „ZL” 1991 nr 2/34 uzupełniamy wspomnieniem Konstantego A. Jeleńskiego z „ZL” 1988 nr 1/21.
» czytaj
wajda
Nowa zakładka w menu | Wydarzenia
Artykuł „Czemu służyły studia filmowe? Według Andrzeja Wajdy i innych” Barbary Toruńczyk uzupełniamy wypowiedzią Andrzeja Wajdy „Sztuka obrazu” z „ZL” 2016 nr 4/136.
» czytaj

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się