Instytut Książki na konferencji SBP – relacja
W tym tygodniu (18-19 czerwca) odbyła się w Warszawie dwudniowa konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Obecność książki w życiu młodego pokolenia”, w której uczestniczyło ponad 80 osób, głównie bibliotekarzy z bibliotek szkolnych i publicznych.
Konferencja była skierowana do wszystkich zainteresowanych pracą z dziećmi i młodzieżą oraz tych, którzy chcą promować wśród nich czytelnictwo, książki i biblioteki. Celem wydarzenia było ukazanie współczesnych tendencji w działalności bibliotek dziecięcych i młodzieżowych, a także głównych trendów w literaturze i kształtowaniu się zainteresowań czytelniczych, ze zwróceniem uwagi na inicjację literacką. Ważnym zagadnieniem była również możliwość wykorzystania nowych technologii, Internetu i innowacyjnych rozwiązań w promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
W pierwszym dniu konferencji wygłoszono 12 wykładów w trzech blokach tematycznych:
- Biblioteka – Szkoła – Internet wobec młodego czytelnika
- Obecne trendy w literaturze dla dzieci i młodzieży
- Co czytają dzieci i młodzież?
Podczas konferencji Instytut Książki przybliżył uczestnikom najważniejsze cele naszej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której rodzice nowo narodzonych dzieci otrzymują wyprawki czytelnicze na oddziałach położniczych w szpitalach w całej Polsce. Katarzyna Humeniuk oraz Gabriela Dul opowiedziały o tradycji projektów bookstartowych na świecie, wieloletnich staraniach Instytutu o możliwość realizacji podobnej inicjatywy w Polsce, kampanii społecznej w mediach tradycyjnych i społecznościowych, a także wydarzeniach towarzyszących, które miały przypominać rodzicom o korzyściach wynikających z czytania oraz roli literatury w rozwoju dziecka.
Ważnym punktem prezentacji była nowa inicjatywa Instytutu Książki skierowana do trzylatków, które już od września 2018 r. w jednej z kilkuset bibliotek w Polsce będą mogły otrzymać specjalne wyprawki czytelnicze oraz Kartę Małego Czytelnika. Niezwykle istotną rolę w projekcie odegrają bibliotekarze, których podczas konferencji zapraszaliśmy do współpracy, co zostało przyjęte z bardzo dużym zainteresowaniem i entuzjazmem. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na: www.wielki-czlowiek.pl.
W drugim dniu konferencji odbyły się warsztaty pracy z książką i czytelnikiem „Rozumienie świata”, prowadzone przez zespół KLANZY oraz „Gamifikacja książek”.