Wydawnictwo Jedność
Instytut Książki na konferencji SBP – relacja

Instytut Książki na konferencji SBP – relacja

Instytut Książki na konferencji SBP – relacja

Udostępnij

W tym tygodniu (18-19 czerwca) odbyła się w Warszawie dwudniowa konferencja  zorganizowana przez Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Obecność książki w życiu młodego pokolenia”, w której uczestniczyło ponad 80 osób, głównie bibliotekarzy z bibliotek szkolnych i publicznych.

Konferencja była skierowana do wszystkich zainteresowanych pracą z dziećmi i młodzieżą oraz tych, którzy chcą promować wśród nich czytelnictwo, książki i biblioteki. Celem wydarzenia było ukazanie współczesnych tendencji w działalności bibliotek dziecięcych i młodzieżowych, a także głównych trendów w literaturze i kształtowaniu się zainteresowań czytelniczych, ze zwróceniem uwagi na inicjację literacką. Ważnym zagadnieniem była również możliwość wykorzystania nowych technologii, Internetu i innowacyjnych rozwiązań w promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W pierwszym dniu konferencji wygłoszono 12 wykładów w trzech blokach tematycznych:

  • Biblioteka – Szkoła – Internet wobec młodego czytelnika
  • Obecne trendy w literaturze dla dzieci i młodzieży
  • Co czytają dzieci i młodzież? 

Podczas konferencji Instytut Książki przybliżył uczestnikom najważniejsze cele naszej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której rodzice nowo narodzonych dzieci otrzymują wyprawki czytelnicze na oddziałach położniczych w szpitalach w całej Polsce. Katarzyna Humeniuk oraz Gabriela Dul opowiedziały o tradycji projektów bookstartowych na świecie, wieloletnich staraniach Instytutu o możliwość realizacji podobnej inicjatywy w Polsce, kampanii społecznej w mediach tradycyjnych i społecznościowych, a także wydarzeniach towarzyszących, które miały przypominać rodzicom o korzyściach wynikających z czytania oraz roli literatury w rozwoju dziecka.

Ważnym punktem prezentacji była nowa inicjatywa Instytutu Książki skierowana do trzylatków, które już od września 2018 r. w jednej z kilkuset bibliotek w Polsce będą mogły otrzymać specjalne wyprawki czytelnicze oraz Kartę Małego Czytelnika.  Niezwykle istotną rolę w projekcie odegrają  bibliotekarze, których podczas konferencji  zapraszaliśmy do współpracy, co zostało przyjęte z bardzo dużym zainteresowaniem i entuzjazmem. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na: www.wielki-czlowiek.pl.

W drugim dniu konferencji odbyły się warsztaty pracy z książką i czytelnikiem „Rozumienie świata”, prowadzone przez zespół KLANZY oraz „Gamifikacja książek”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się