Jedność - Dzień dziecka
Instytut Książki w księdze kampanii Europe Reads

Instytut Książki w księdze kampanii Europe Reads

Instytut Książki w księdze kampanii Europe Reads

Udostępnij

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski dokonał wpisu do księgi kampanii Europe Reads, pierwszej ogólnoeuropejskiej akcji promującej czytelnictwo, którą w listopadzie 2018 roku zainicjowało stowarzyszenie EURead.

Celem kampanii Europe Reads jest zwrócenie uwagi na to, jak istotna jest promocja czytelnictwa, zwłaszcza na poziomie krajowym. Uczestniczące w niej organizacje zwróciły się do polityków oraz specjalistów z zaproszeniem do udziału w akcjach promocyjnych, w trakcie których podpisywano księgę Europe Reads oraz skierowaną do Komisji Europejskiej petycję o treści: „Wzywamy Komisję Europejską do wsparcia promocji czytelnictwa”. Stowarzyszenie EURead we wspomnianej księdze prezentuje nie tylko, jak różne organizacje promują czytelnictwo na szczeblu krajowym, lecz także stara się wskazać najważniejsze potrzeby związane z tym zagadnieniem. EURead żywi nadzieję, że politycy unijni zgodzą się co do tego, iż istnieje ogromna potrzeba, by przeciwdziałać ogólnoeuropejskiemu spadkowi czytelnictwa, i nadszedł czas, by promować czytelnictwo w przemyślany, planowy sposób.

Pierwszy wpis w księdze kampanii Europe Reads pojawił się w listopadzie 2018 roku. Od tamtej pory w trzech księgach Europe Reads złożyło podpisy 25 polityków i pracowników instytucji kultury, w tym takie osobistości jak premier Szkocji Nicola Sturgeon, minister edukacji Republiki Czeskiej Robert Plaga, minister kultury Republiki Irlandii Katherin E. Zappone czy minister edukacji Portugalii Tiago Brandao Rodrigues. Podróżujące po Europie księgi wskazują na znaczenie promocji czytelnictwa.

Dwudziestego trzeciego kwietnia, w Światowy Dzień Książki, księgi zostaną przekazane wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Katarinie Barley.

W księdze „Europe Reads” znalazły się dwie kampanie proczytelnicze, które (współ)organizuje Instytut Książki: nasz flagowy projekt „Mała książka – wielki człowiek”, a także akcja „Czytaj.pl” wraz z projektem „Upoluj swoją książkę”.

Poniżej można obejrzeć film animowany, promujący kampanię:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się