W Wilnie międzynarodowe targi książki z polskimi akcentami

W Wilnie międzynarodowe targi książki z polskimi akcentami

W Wilnie Międzynarodowe Targi Książki z polskimi akcentami

Udostępnij

W stolicy Litwy rozpoczęły się w czwartek czterodniowe 21. międzynarodowe Wileńskie Targi Książki, największa taka impreza w krajach bałtyckich, z udziałem twórców polskich. Polski program przygotowany został m.in. przy współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.

Tegoroczne targi oferują blisko 650 przedsięwzięć, spotkania z około 450 wydawnictwami i autorami, w tym z 65 gośćmi z zagranicy.

Wśród gości z Polski jest Iwona Chmielewska - znana ilustratorka i pisarka dla dzieci i dorosłych. Już w pierwszym dniu tragów Chmielewska spotka się z czytelnikami i podpisze swoje książki. W ramach targów będzie działało studio twórcze pisarki „I ty możesz stworzyć książę” oraz wystawa książek Chmielewskiej „Królestwo Króla Maciusia”.

Do Wilna przybędzie polski reżyser Krzysztof Zanussi z nową książką „Imperatyw. Rozmowy w Laskach”. Jest to zbiór dialogów Krzysztofa Zanussiego i Aleksandra Krasowickiego, szefa i redaktora naczelnego ukraińskiego wydawnictwa „Folio”.

Polskim akcentem na targach będzie prezentacja książki litewskiej pisarki Birute Jonuszkaite „Czas i Losy. Spotkania z litewskimi i polskimi twórcami kultury”. Książka stanowi zbiór wywiadów ze znanymi przedstawicielami litewskiej i polskiej ludźmi kultury, z twórcami, wybitnymi osobistościami. Bohaterami publikacji są m.in. rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk i były dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Gościem wileńskich targów będzie Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie, który wspólnie z litewskim artystą od lat mieszkającym w Polsce, znanym plakacistą Stasysem Eidrigevicziusem weźmie udział w dyskusji „Plakaty Stasysa Eidrigevicziusa Litwie i światu”.

Pretekstem do rozmowy o sztuce plakatu Eidrigevicziusa stało się wydanie przez polskie wydawnictwo Apostrofa kalendarza ściennego z reprodukcjami znanych na całym świecie plakatów tego artysty.

Podczas targów zostanie zaprezentowana litewska edycja książki urodzonego w Wilnie Tadeusza Konwickiego „Kronika wypadków miłosnych”. W prezentacji udział weźmie córka pisarza Maria Konwicka. W ramach promocji książki odbędzie się pokaz filmu „Kronika wypadków miłosnych” z 1985 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Odbywające się co roku Wileńskie Targi Książki są jedną z najpopularniejszych imprez kulturalnych kraju. W ubiegłym roku targi odwiedziło blisko 70 tys. osób.

[źródło: PAP, Aleksandra Akińczo]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się