Instytut Polski w Kijowie przyznał literacką nagrodę im. Conrada

Instytut Polski w Kijowie przyznał literacką nagrodę im. Conrada

Instytut Polski w Kijowie przyznał literacką nagrodę im. Conrada

Udostępnij

Ukraińska pisarka Wiktoria Amelina otrzymała w środę nagrodę literacką imienia Josepha Conrada przyznawaną przez Instytut Polski w Kijowie. To bardzo ważne wyróżnienie, symbolizujące solidarność między Ukrainą i Polską - podkreśliła laureatka.

Wręczana co dwa lata od 2007 roku nagroda im. Conrada ma już swoją historię i jest ceniona w środowisku - powiedział polskim dziennikarzom dyrektor Instytut Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski, który był szefem konkursowego jury.

"Ale myślę, że ta nagroda ma swoje znaczenie nie tylko na Ukrainie, ale też w Polsce, bo dla Polaków Ukraina (kojarzy się) przede wszystkim z przeszłością (...), a jest to nowoczesne społeczeństwo, które ma świetną elitę intelektualną" - zaznaczył. Podkreślił, że "kontakt ze współczesną literaturą ukraińską pokazuje nam zupełnie inną Ukrainę".

Odbierając wyróżnienie Amelina wskazała, że nagroda im. Conrada od lat wspiera najlepszych ukraińskich pisarzy. Jak dodała w rozmowie z polskimi dziennikarzami, jej laureaci to autorzy, których się czyta, których twórczość pozostaje aktualna. "Mam nadzieję, że i tym razem jury się nie pomyliło" - zażartowała autorka.

Według niej jest to ważne wyróżnienie w ukraińskim kontekście kulturowym i symbol solidarności między Ukrainą i Polską. "To jedna z naszych najbliższych przyjaźni, choć wszyscy w regionie musimy się jednoczyć. Tym bardziej, że obecnie, w 2021 roku, widać, że stoimy w obliczu wspólnych zagrożeń i tylko razem zdołamy obronić siebie i niepodległość naszych krajów" - powiedziała Amelina, która jest założycielką festiwalu literackiego w przyfrontowej miejscowości Nowy Jork w Donbasie. W Polsce znana jest m.in. jej książka "Dom dla Doma".

Laureatka otrzymała 3 tys. euro i półroczne stypendium w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP "Gaude Polonia". Jak poinformowała, część nagrody pieniężnej przekaże rodzinom ukraińskich więźniów Kremla, w tym bliskim więzionego dziennikarza z Krymu Osmana Arifmemetowa.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

 

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się